Nanonet

Farba ukazująca odkształcenia

Farba wzbogacona o nanorurki, która została opracowana na Rice University jest w stanie pokazać stopień odkształcenia materiałów poprzez swoje właściwości fluorescencyjne. Daje to możliwość wykrywania odkształceń w samolotach, mostach i budynkach.

Naukowcy z Rice nazywają swoją mieszankę „strain paint” (farba odprężeń, przyp. tłum.)  i mają nadzieję, iż pomoże ona wykrywać deformacje np. w skrzydłach samolotu. Opracowali  powłoki kompozytowe, które mogą być analizowane za pomocą podręcznego spektrometru na podczerwień.

Stosując tą metodę będzie można wykryć oznaki deformacji w materiale zanim ich efekty staną się widoczne gołym okiem oraz bez naruszania ich struktury. Naukowcy uważają, że metoda znacznie wyprzedza tradycyjny pomiar odkształceń, który wymaga fizycznego zetknięcia z narzędziem pomiaru. Ponadto, system oparty o nanorurki może dokonać pomiaru poziomu odkształceń w każdej lokalizacji i w każdym kierunku.

Fluorescencja nanorurek pokazuje duże, przewidywalne zmiany częstotliwości, kiedy rurki są deformowane poprzez napięcie lub sprężanie. Farba – a z nią każda nanorurka, około 50 000 razy cieńsza od ludzkiego włosa – poddawałaby się tym samym naprężeniom jak pomalowana powierzchnia i dawałaby pełny obraz tego, co dzieje się pod nią.

„W przypadku samolotu, technicy zwykle umieszczają tradycyjny wskaźnik odkształcenia w specyficznych miejscach na skrzydle i przeprowadzają testy przy użyciu sił wprawiających obiekt w drgania, obserwując, co się stanie” powiedział Satish Nagarajaiah, profesor Rice University, współtwórca pomysłu. „Mogą to robić jedynie na ziemi i testować tylko część skrzydła w pewnych kierunkach i lokalizacjach, gdzie przymocowane są wskaźniki odkształcenia. Jednak z naszą bezkontaktową techniką mogliby wycelować promień lasera w jakikolwiek punkt skrzydła i uzyskać mapę odkształceń w dowolnym miejscu.

Dodaje także, że farba może być zaprojektowana z wielofunkcyjnymi korzyściami dla specyficznych zastosowań. „Może stanowić warstwę ochronną, która ogranicza korozję lub zwiększa wytrzymałość materiału, który pokrywa.”

Źródło artykułu: http://news.rice.edu/2012/06/21/nano-infused-paint-can-detect-strain/

Źródło ilustracji: http://pl.freeimages.com

Mecenasi Nanonet: