Nanotechnologia

Mikrosilniki napędzane kwasem żołądkowym

Naukowcy opracowali mikrosilnik napędzany przez kwas żołądkowy, który może przemieszczać się w żywym organizmie. Te nanoskalowe silniki w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w dostarczaniu leków i diagnozowaniu nowotworów.

Prowadząc eksperymenty z różnymi systemami zasilającymi mikrosilniki, poruszającymi się w wodzie, krwi i innych płynach ustrojowych, naukowcy postanowili przekonać się, czy są one w stanie pływać również w kwasie żołądkowym. W tym celu korpus mikrosilnika wykonano z cynku, który wchodzi w reakcję z kwasem, wytwarzając strumień mikropęcherzyków popychających silnik do przodu. Siła napędowa i stożkowaty kształt umożliwia „wbicie się” silników w błonę śluzową pokrywającą ścianę żołądka. Naukowcy stwierdzili, że po kilku dniach cynkowe silniki są całkowicie rozpuszczane przez kwas żołądkowy, nie pozostawiając żadnych toksycznych resztek.

Badając potencjał cynkowych mikrosilników jako transporterów, załadowano je nanocząstkami złota. Okazało się, że silniki dostarczyły do błony śluzowej żołądka trzykrotnie więcej nanocząstek, w porównaniu do tradycyjnych, bardziej pasywnych metod aplikowania tych nanocząstek.

Naukowcy oświadczyli, że po udoskonaleniu cynkowych mikrosilników, tego typu nanourządzenia wkrótce znajdą zastosowanie w dostarczaniu leków, diagnostyce, nanochirurgii, oraz biopsji trudno dostępnych guzów nowotworowych.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Naukowcy z Rosji, Czech i Włoch przeprowadzili interdyscyplinarne prace badawcze związane z opracowaniem nowatorskiego podejścia do leczenia białaczki za pomocą nanomateriałów. Zespołem badawczym kierowała Kateryna Levada z Centrum Immunologii...

Accessibility Tools