Nanotechnologia

Monitorowanie wirusów za pomocą światłowodu

Opracowano nową technikę śledzenia ruchu pojedynczego wirusa za pomocą światłowodu, co pomoże zrozumieć mechanizmy rozmnażania się i gromadzenia wirusów.

Wirus grypy łatwo się rozprzestrzenia i jest zdolny do szybkiego porządkowania się w dużych ilościach. Samoporządkowanie wirusów to wciąż dość tajemniczy proces, ponieważ pojawia się nagle i ma miejsce w niezwykle krótkich odstępach czasowych. Lepsze zrozumienie procesu samoporządkowania wirusów może pomóc w opracowywaniu nowych rodzajów leków zapobiegających tworzeniu się wirusów.

W celu ustalenia mechanizmu samoporządkowania opracowano nowy system, który umożliwia monitorowanie aktywności wirusów w sub-milisekundowych okresach czasowych. Nowa metoda wykorzystuje unikalne właściwości światłowodu.

Naukowcy zaprojektowali światłowód, w którym znajduje się nanoskalowy kanał z rdzeniem wykonanym z włókna krzemionkowego. Kanał jest wypełniony nanocząstkami zawierającymi ciecz. Kiedy światło jest kierowane poprzez rdzeń włókna, rozproszone wewnątrz kanału nanocząstki są wychwytywane za pomocą mikroskopu umieszczonego nad włóknem.

Metoda umożliwia obserwację ruchu wirusów z częstotliwością tysięcznych części sekundy – porównywalnej do trwania etapów procesu samoporządkowania się wirusów.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

W Stanach Zjednoczonych zaobserwowano wzrost liczby chorób neurologicznych. Udar uznawany jest za piątą główną przyczynę zgonów, a Alzheimer zajmuje szóste miejsce. Inna choroba neurologiczna – choroba Parkinsona – dotyka...

Accessibility Tools