Nanotechnologia

Nanocząstki z toksynami jadu zwierząt leczące choroby nowotworowe

Naukowcy uznali, że jad pszczoły, węża lub skorpiona może stanowić podstawę nowej generacji leków antynowotworowych i postanowili opracować metodę blokowania wzrostu komórek nowotworowych za pomocą nanocząstek zawierających określone substancje jadu zwierząt.

Naukowcy odkryli, że jad węży, skorpionów i pszczół zawiera białka i peptydy – przede wszystkim melitynę – które są w stanie zahamować rozrost komórek nowotworowych. Melityna, będąca substancją toksyczną, może jednak powodować poważne skutki uboczne, np. uszkodzenie mięśnia sercowego lub naczyń krwionośnych. Cząsteczki tej toksyny umieszczono więc wewnątrz nanocząstek, które są niewidoczne dla układu odpornościowego i docierają bezpośrednio do komórek nowotworowych, co zabezpiecza zdrowe tkanki przed niepożądanym działaniem melityny.

Uzyskiwanie melityny z jadu zwierząt nie jest łatwym zadaniem, więc naukowcy postanowili syntetyzować tę substancję w laboratorium. Testy wykazały, że syntetyczny peptyd umieszczony wewnątrz nanocząstek zachowuje się jak naturalne składniki jadu zwierząt. Naukowcy zamierzają następnie przetestować nową metodę na zwierzętach, a za kilka lat przystąpić do badań klinicznych z pacjentami.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Kształtowanie nanometrycznych cząstek złota – wielkości milionowych milimetra – w celu poprawy ich właściwości w biomedycynie i fotonice stało się możliwe dzięki specjalnemu systemowi laserowemu w pracy wykonanej na...
Eduardo Mendizábal Mijares, profesor na Wydziale Chemii na Uniwersytecie w Guadalajara, zastosował wypełnione lekami nano-hydrożele, które są kompatybilne z ciałem ludzkim dzięki ich właściwościom fizycznym i chemicznym. Takie połączenie...

Accessibility Tools