Nanotechnologia

Nanosensory optyczne przyczepiane do powierzchni biologicznych

Nowa metoda opracowana przez Instytut Systemów Optoelektronicznych i Mikrotechnologii (ISOM) z Universidad Politecnica de Madrid (UPM), umożliwi produkcję nanosensorów optycznych, które będzie można przytwierdzać do nierównych powierzchni biologicznych, takich jak ludzka skóra.

Doprowadzi to do zwiększenia użycia urządzeń służących do monitorowania takich parametrów jak: temperatura, oddech czy ciśnienie krwi. Kolejnym plusem jest niska cena, ze względu na użycie tanich materiałów, np. poliwęglanowe dyski CD, powłoki aluminiowe, czy taśmy samoprzylepne.

Naukowcy z Grupy Urządzeń Półprzewodnikowych ISOM z UPM nie tylko stworzyli metodę produkcji nanosensorów optycznych, ale również zaprezentowali jej potencjalne zastosowania. Te elastyczne urządzenia umożliwiają zmierzenie zmienności współczynnika załamania światła środowiska, w którym się znajduje, dlatego też może być używane jako narzędzie wykrywające substancje chemiczne w otoczeniu. Poza tym, wyświetla ono  opalizujące kolory, które różnią się w zależności od kąta padania światła i perspektywy oglądającego. Ta właściwość  upraszcza natychmiastową detekcję zmiany pozycji i topografii powierzchni, do której jest przytwierdzone.

Nanosensory składają się z wymiarowych układów nanootworów (250nm), wydrążonych w aluminiowej powłoce (o grubości 100nm). Nanostruktury te ograniczają i rozpraszają światło wg ustawień ich projektanta, tak, aby uwrażliwić urządzenie na otaczające media oraz wywołać opalizujący efekt kolorystyczny.

Metoda produkcji elastycznych nanosensorów polega na stworzeniu sensorów na powierzchni dysków CD z tradycyjnych poliwęglanów, a następnie na ich przeniesieniu na samoprzylepne taśmy, po prostu poprzez ich odklejenie i przylepienie na taśmę.

Źródło artykułu

Źródło grafiki

Accessibility Tools