Nanotechnologia

Naukowcy wgryźli się w problem odblasków ekranowych

coloplast_touchscreen_kiosk_991116_h

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś oglądnać film na tablecie w słoneczny dzień , to wiesz, że musisz przechylić go pod odpowiednim kątem, aby pozbyć się odblasków albo zainwestować w specjalny filtr. Jednak naukowcy z magazynu ACS Applied Materials & Interfaces donoszą, że opracowano nową szklaną powierzchnię, która redukuje ilość odblasków oraz refleksów świetlnych, które wciąż nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie nawet najlepszych wyświetlaczy jakie można dziś znaleźć na rynku.

Valerio Pruneri i jego koledzy zauważyli, iż włożono dużo wysiłku w rozwój technologii anty-odblaskowej. W erze rozwoju bardzo konkurencyjnej technologii cyfrowej każde dodatkowe udogodnienie daje urządzeniu przewagę nad innymi wynalazkami. Jednak w przeważającej ilości przypadków nie uwzględnia się zintegrowanego wyświetlacza anty-odblaskowego. Zazwyczaj użytkownicy urządzeń muszą zapłacić dodatkowo za zamontowanie filtru lub powleczenie szklanych ekranów powłokami ochronnymi (w tym i takich o wątpliwej efektywności), aby mogli korzystać ze swoich urządzeń w jasnym świetle. Jeden z najbardziej obiecujących procesów obejmuje układanie warstw anty-odblaskowych nanoStruktur na powierzchni powłoki anty-odblaskowej. Jednakże istniejąca technika nie może zostać zastosowana ze szkłem, który jest materiałem wybieranym do produkcji wielu wyświetlaczy w urządzeniach elektronicznych. Z tego powodu zespół Pruneri z ICFO (The Institute of Photonic Sciences) przy współpracy z zespołem Prantika Mazumdera z Corning Incorporated postanowili znaleźć nową metodę.

Za pomocą bardzo dobrej skali naukowcy zwiększyli szerokość szklanej powierzchni, aby zapobiec odbijaniu się światła bez zmniejszania stopnia przeźroczystości szkła. Wówczas naukowcy wytrawili na powierzchni nanoZąbki, które nadały jej właściwości anty-odblaskowe. W dodatku, oprócz tego, iż udało się im uzyskać oba efekty wizualne, naukowcy wykazali, że wielowarstwowa powłoka jest wodoodporna i kształtem przypomina liść lotosu. Chociaż proces ten chroni szklane nanoZąbki, mówi się, że należy przeprowadzić dalsze badania, aby upewnić się, iż powłoka jest w stanie wytrzymać zwiększone zużycie na jakie są wystawione ekrany dotykowe. Naukowcy dodają, że metoda ta nie jest droga i może z łatwością zostać dostosowana do użytku przemysłowego.

Źródła: http://www.acs.org/

http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=30644

Źródło grafiki:

http://www.everystockphoto.com/

Accessibility Tools