Nanotechnologia

Powolna kompresja i dekompresja benzenu ujawnia nową klasę nanomateriałów krystalicznych

Korzystajac z urządzenia wysokociśnieniowego w Oak Ridge National Laboratory, doktorant Tomasz C. Fitzgibbons nie tak dawno przekształcił kilka milimetrów sześciennych ciekłego benzenu do białego, krystalicznego proszku. Ciało stałe z substancji nigdy wcześniej obserwowanej: ultracienkie nici atomów węgla powiązanych ze sobą w deseń przypominający diament (Nat Mater 2014, doi: 10.1038.. / Nmat4088).

Fitzgibbons wraz z kolegami mają nadzieję, że pewnego dnia owe nici mogą zostać użyte do stworzenia silnych, lekkich materiałów w konstrukcji pojazdów i innych obiektów.

Tworzenie uporządkowanych nanomateriałów z cząsteczek organicznych, takich jak benzen był długoletnim celem grupy, mówi John V. Badding, który jest promotorem doktoratu Fitzgibbonsa w Pennsylvania State University. W przeszłości, kiedy Badding i jego zespół pracowali nad benzenem, wyprodukowali wyłącznie substancje nieuporządkowane. Tym razem wydaje się, że krystaliczny porządek zostały osiągnięty, ponieważ „aparatura użyta przez Toma wymaga powolnej kompresji i dekompresji” wyjaśnia Badding.

Fitzgibbons podnósił ciśnienie do ciśnienia o 200 tysięcy razy wyższego od ziemskiej atmosfery i z powrotem obniżał w ciągu 20 godzin. To wolne tempo, proponuje zespół badawczy, pozwala na polimeryzacje benzenu na tyle powoli by stworzyły się 6-Å-grubości uporządkowane nici (struktura pokazano).

„To jest pionierska praca”, mówi Roald Hoffmann, teoretyczny chemik na Cornell University. Hoffmann, który współpracuje z Badding, przewidział, strukturę powiązaną z opisanymi nano-niciami, podczas studiowania polimeryzacji benzenu kilka lat temu.

Zrodlo informacji: http://cen.acs.org/

Zrodlo grafiki: http://wikimedia.org

Podobne artykuły

Nie od dziś wiadomo, że nanotechnologia znajduje zastosowanie w informatyce. Ostatnimi czasy naukowcy z New York University Tandon School of Engineering przedstawili nową klasę niemożliwych do sklonowania cyberzabezpieczeń w postaci...
Badacze z National Institute of Standard and Technology (NIST) we współpracy z NanoCenter na uniwersytecie w Maryland stworzyli nową technikę obrazowania, dzięki której możliwe będzie zidentyfikowanie uszkodzeń mechanicznych materiału...

Accessibility Tools