Nanotechnologia

Nowe nanoimplanty mogą pomóc przywrócić wzrok

Zespół inżynierów z Nanovision Biosciences Inc. na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i La Jolla opracował rozwiązania  dla nowego rodzaju protezy siatkówki, które wykorzystują osiągnięcia nanotechnologii i bezprzewodowej elektroniki. Badania przybliżają do możliwości przywrócenia zdolności reagowania na światło uszkodzonych neuronów w siatkówce oka. Naukowcy zademonstrowali tę reakcję na światło w siatkówce szczurzej, która łączy się z prototypem urządzenia in vitro.

Pomimo ogromnego postępu w rozwoju protez siatkówki w ciągu ostatnich dwudziestu lat, wydajność urządzeń dla osób z uszkodzonym wzrokiem jest nadal mocno ograniczona. „Chcemy stworzyć nową klasę urządzeń o znacznie ulepszonych możliwościach, aby pomóc osobom z wadami wzroku”, powiedział Gabriel A. Silva, jeden autorów pracy i profesor w dziedzinie bioinżynierii i okulistyki w UC w San Diego. Silva jest także jednym z pierwszych założycieli Nanovision.

Nowa proteza opiera się na dwóch przełomowych technologiach. Jedna składa się z macierzy nanodrutów krzemowych, które jednocześnie wyczuwają światło i odpowiednio stymulują elektrycznie siatkówkę. Drugą jest urządzenie bezprzewodowe, które może przesyłać moc i dane do nanoprzewodów za pośrednictwem tego samego łącza bezprzewodowego z rekordową szybkością i efektywnością energetyczną. Jedną z głównych różnic między tym prototypem a istniejącymi protezami siatkówki jest to, że nowy system nie wymaga czujnika widzenia poza okiem, aby uchwycić obraz i przekształcić go w naprzemienne sygnały stymulujące neurony.

Moc dostarczana jest bezprzewodowo, z zewnątrz ciała do implantu, poprzez indukcyjny system telemetryczny zasilania. Urządzenie jest wysoce energooszczędne, ponieważ minimalizuje straty energii w bezprzewodowej transmisji oraz w procesie stymulacji i recyklingu energii elektrostatycznej krążącej w indukcyjnym zbiorniku rezonansowym. Faktycznie dostarczane i wykorzystywane do stymulacji jest 90% przekazanej energii, co wpływa na mniejsze ogrzewanie otaczającej tkanki.

System telemetryczny może przesyłać zarówno moc, jak i dane przez pojedynczą parę cewek indukcyjnych. Łącze może wysyłać i odbierać jeden bit danych dla każdego z dwóch cykli sygnału o częstotliwości 13,56 MHz; inne systemy z dwiema cewkami wymagają co najmniej 5 cykli dla każdego transmitowanego bitu.

W celu przeprowadzenia badań naukowcy wprowadzili bezprzewodowo zasilany układ nanoprzewodów poniżej transgenicznej siatkówki szczura z degeneracją siatkówki. Zdegenerowana siatkówka łączy się in vitro z układem mikroelektrod do rejestrowania pozakomórkowych potencjałów czynności neuronalnych.  Bezprzewodowe urządzenie z matrycą nanoprzewodów jest efektem współpracy multidyscyplinarnego zespołu kierowanego przez: Cauwenberghs, Silvę i Williama R. Freemana, dyrektora Jacobs Retina Center w UC San Diego, profesora inżynierii elektrycznej UC San Diego Yu-Hwa Lo i Nanovision Biosciences .

Źródło: sciencedaily.com

Podobne artykuły

We współpracy z badaczami francuskimi i greckimi, naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Badań Jądrowych MEPhI znaleźli prosty sposób na obniżenie kosztów produkcji nanoelektroniki. Ma to nastąpić poprzez kontrolowaną deformację nanorurek...
Naukowcy badają zastosowanie miękkich, elastycznych nanorurkowych włókien, które mają „wypełnić” luki elektryczne w tkankach serca, powstałe z powodu zaburzeń rytmu serca.

Accessibility Tools