Agustín Escardino z Instytutu Technologii Ceramicznej Uniwersytetu Universidad Jaume I w Castellón w Hiszpanii uczestniczy w opracowywaniu nowych materiałów odpornych na ekstremalny klimat stosowanych do produkcji turbin wiatrowych. Projekt AeroExtreme, prowadzony przez firmę Siemens Gamesa, będzie prowadzony do końca 2018 roku i jest współfinansowany przez hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki, Przemysłu i Konkurencyjności oraz fundusze FEDER.
Energia elektryczna wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa, staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna w Europie. Według WindEurope, ten rodzaj energii stanowił 51 procent całej energii wytwarzanej w nowych obiektach oddanych do użytku w 2016 roku, zastępując te, które wykorzystują paliwa kopalne.
Duże turbiny wiatrowe narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak ciągłe uderzenia cząsteczek przenoszonych przez wiatr przy dużych prędkościach, bardzo wysokie lub niskie temperatury, duże ilości kurzu, wysokie narażenie na działanie promieni ultrafioletowych itp. Aby zwiększyć wydajność produkcji energii i zmniejszyć koszty napraw, coraz bardziej konieczne staje się opracowanie zaawansowanych materiałów o wysokich parametrach, które są odporne na tak ekstremalne warunki.
Projekt AeroExtreme bada różne pasywne i aktywne rozwiązania dla łopatek i gondoli (wewnętrzna struktura, na której obracają się łopatki) w celu utrzymania wysokiej wydajności produkcji energii elektrycznej i wysokiej trwałości w ekstremalnych warunkach klimatycznych.
Zużycie powodowane przez zawieszone w powietrzu cząsteczki pyłu, nagromadzony brudu i rozwijające się mikroorganizmy na łopatkach znacznie zmniejsza ich wydajność wytwarzania energii z powodu uszkodzenia ich aerodynamicznego kształtu. W ramach projektu ITC opracował materiał o znacznie wyższej odporności na erozję niż obecnie stosowane oraz powłoki fotokatalityczne i przeciwporostowe, które również charakteryzują się podwyższoną trwałością.
Vicente Sanz, główny badacz projektu, mówi: „Wcześniejsze osiągnięcia ITC w nanotechnologii oraz współpraca interdyscyplinarna były kluczowymi elementami sukcesu stworzonych rozwiązań, które zostaną wkrótce wdrożone”.
Accessibility Tools