Nanotechnologia

Nanofiltr zapewni szybszy dostęp do czystej wody

Nanofiltr zaprojektowany przez australijski zespół ma oczyszczać brudną wodę nawet 100 razy szybciej niż obecnie stosowane metody. Technologia z Uniwersytetu RMIT i Uniwersytetu Nowej Południowej Walii ma opierać się na nanostrukturach naturalnie rosnących na ciekłych metalach.

„Zanieczyszczenie metalami ciężkimi powoduje poważne problemy zdrowodne. Dzieci są szczególnie na nie narażone” uważa dr Ali Zavabeti. „Nasz nowy nanofiltr jest bezpieczny dla środowiska oraz niedrogi. Udowodniliśmy, że skutecznie usuwa ołów i oleje z wody, ale także ma potencjał unieszkodliwiać inne powszechne zanieczyszczenia. Poprzednie badania udowodniły, że użyte materiały są efektywne w absorbowaniu zanieczyszczeń tkich jak rtęć, siarczany i fosforany. Dalszy rozwój oraz wsparcie komercyjne może sprawić że nowy nanofiltr będzie tanim i szybkim rozwiązaniem problemu zanieczyszczeń wody”

Zdaniem RMIT, opracowany proces ma potencjalnie szerokie zastosowania w przemyśle. Między innymi w elektronice, technologii membran lub optyce.

„Technika ta ma potencjalnie znaczącą wartość przemysłową, ponieważ można ją z łatwością przeskalować. Płynny metal można ponownie wykorzystać, a proces wymaga jedynie krótkich czasów reakcji i niskich temperatur”, powiedział Zavabeti.

Kierownik projektu prof. Kourosh Kalantar-zadeh, profesor honorowy w RMIT, australijski specjalista ds. Rady ds. Badań Naukowych i profesor inżynierii chemicznej w UNSW, powiedział, że chemia ciekłego metalu zastosowana w tym procesie umożliwiła hodowanie odmiennie ukształtowanych nanostruktur, tak jak cienkie warstwy atomowe dla nanofiltra.

„Zazwyczaj wzrost tych materiałów wymaga dużej mocy, wysokich temperatur, długich czasów przetwarzania i wykorzystuje toksyczne metale. Chemia ciekłego metalu pozwala uniknąć wszystkich tych problemów, więc jest to doskonała alternatywa. „

Naukowcy stworzyli stop, łącząc ciekłe metale na bazie galu z aluminium. Kiedy ten stop jest narażony na działanie wody, nanotlenkowe warstwy związków tlenku glinu rosną naturalnie na powierzchni.

Te cienkie warstwy odkładają się w pomarszczony sposób, dzięki czemu są bardzo porowate. Umożliwia to szybki przepływ wody, podczas gdy związki tlenku glinu pochłaniają zanieczyszczenia. Uważa się, że proces nie generuje odpadów i wymaga aluminium i wody, a metale ciekłe są ponownie wykorzystywane dla każdej nowej partii nanostruktur. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Advanced Functional Materials.

Źródło informacji: https://nano-magazine.com/news/2018/9/25/nanofilter-promises-rapid-access-to-clean-water
Redaktor: Agata Ducka

Podobne artykuły

Naukowcy stworzyli płynne arkusze wody o grubości mniejszej niż 100 cząsteczek wody. Pozwolą one badać chemiczne, fizyczne i biologiczne procesy, a nawet samą naturę wody, w sposób, jakiego nigdy...

Accessibility Tools