Fundacja NANONET jest partnerem projektu NanoFabNet, który ma na celu stworzenie międzynarodowego hubu dotyczącego zrównoważonej nanofabrykacji.
Od 2015 roku kierunki zrównoważonego rozwoju globalnie wyznaczają cele zrównoważonego rozwoju (sustainable development goals – SDGs), które zostały ustanowione przez ONZ.
Zrównoważona nanofabrykacja wpisuje się w ten koncept i jest związana z licznymi z nich, ale również bezpośrednio traktuje o produkcji nanomateriałów.
W ramach prac nad projektem członkowie konsorcjum projektu NanoFabNet główną osią projektu jest zrozumienie co i dla kogo oznacza to pojęcie i jak można usprawnić współpracę międzynarodową w tym obszarze, by zwiększyć pozytywny i zminimalizować negatywny wpływ nanomateriałów na otaczającą nas rzeczywistość.
Z kolei pojęcie Safy-by-Design, a ostatnio coraz popularniejsze Safe-and-Sustainable by Design dotyczy bezpośrednio projektowania materiałów, linii produkcyjnych czy łańcuchów dostaw, tak aby były bezpieczne i zrównoważone.
O tym jak wyglądają inicjatywy w tym zakresie w Europie i na świecie dowiecie się więcej:
– w artykule o powszechnych wyzwaniach w zrównoważonej nanofabrykacji:
Common Challenges & Opportunities in sustainable Nanofabrication
– a także w raporcie w który projekt NanoFabNet miał swój duży wkład, a którego inicjatorem jest Andreas Falk z BioNanoNet – naszej siostrzanej austriackiej organizacji. Raport dotyczy utworzenia międzynarodowej inicjatywy łączącej starania europejskie i azjatyckie w zakresie zrównoważonej nanofabrykacji.
International Network Initiative on Safe and Sustainable Nanotechnologies (INISS-nano)
Accessibility Tools