Zespół projektowy to grupa specjalistów, realizujących projekt pod kierownictwem menadżera. J. Katzenbach i D. Smith opisują go jako grupę osób z komplementarnymi umiejętnościami, pracujących wspólnie nad osiągnięciem zarówno ogólnego, jak i szczegółowych celów, bazujących na wspólnej odpowiedzialności.
Charakterystyka zespołu projektowego obejmuje:
Projekt nie może być efektywnie zrealizowany bez jasno określonych celów, priorytetów i oczekiwań.
Skuteczny zespół musi znać swój cel i powód, dla którego jego członkowie są częścią projektu. Jest to ważne dla unikania konfliktów. Zadaniem kierownika projektu jest wyjaśnienie, dlaczego poszczególni członkowie zostali wybrani do zespołu. Każdy uczestnik powinien rozumieć swój wkład w finalny produkt, co pozwala na identyfikację z nim. Pracownicy, świadomi swojej roli i celu współpracy, są mniej narażeni na nieporozumienia, brak zaangażowania i chęć do współpracy.
Członkowie zespołu mogą pełnić różne role. Należy dokładnie analizować, jakie kompetencje są potrzebne w projekcie, kto powinien być członkiem zespołu, kto jest dostępny i godny zaufania. Warto wybierać osoby o różnych cechach osobowościowych, kulturowych i komunikacyjnych, które odpowiadają rolom w projekcie.
Przy doborze członków zespołu ważne są nie tylko ich kompetencje i wiedza, ale także komunikatywność, otwartość na krytykę, sugestie i umiejętność współpracy. Stworzenie skutecznej grupy z osób o różnych charakterach i strategiach postępowania wymaga nie tylko dobrej komunikacji, ale także zdrowej rywalizacji.
Każdy członek powinien znać swoją rolę i cel oraz dokładnie wiedzieć, co należy do jego obowiązków. Efektywny zespół potrafi samodzielnie zorganizować pracę i rozdzielić obowiązki. Ważne jest poczucie sprawiedliwości w zakresie wykonywanych obowiązków i równy podział pracy.
Ważne jest, aby praca była równomiernie rozłożona na wszystkich członków zespołu. Zgrany zespół potrafi dzielić zadania, ale potrzebuje także lidera, który inspiruje do kreatywności, wyznacza nowe cele i wydobywa potencjał drzemiący w poszczególnych osobach.
Skuteczna komunikacja jest kluczowa w budowaniu produktywnego zespołu. Szybka wymiana poglądów i informacji jest fundamentem każdego dobrze funkcjonującego zespołu. Płynna komunikacja to źródło kreatywnych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. Odpowiednia komunikacja wpływa na atmosferę w zespole, wzajemną pomoc i zaufanie. Jasne zasady wymiany informacji, wprowadzone przez kierownika projektu, zmniejszają ryzyko nieporozumień i poprawiają motywację.
W pracy zespołowej kluczowe jest wzajemne wsparcie. Zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” jest tu obowiązująca. Dobry lider dba o przyjazną atmosferę i wsparcie dla każdego pracownika. Praca jest bardziej satysfakcjonująca, gdy członkowie zespołu się lubią i ufają sobie nawzajem.
Accessibility Tools