Naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej opracowali nanostruktury, których budowa przypomina kwiat stokrotki. Nanostruktury stanowią swoisty „koktajl” powstały z połączenia polimeru i różnych leków antynowotworowych.
W celu utworzenia leczniczych „nano-stokrotek” przygotowuje się roztwór zawierający polimer – glikol polietylenowy (PEG). Polimer ten tworzy długie pasemka, które po obu stronach mają krótsze rozgałęziające się nitki. Te ostatnie łączy się bezpośrednio z lekiem przeciwnowotworowym kamptotecyną (CPT), a następnie do roztworu wprowadza się inny lek – doksorubicynę (Dox). Oba leki są hydrofobowe, tzn. nie przepadają za wodą, natomiast PEG jest hydrofilowy, co oznacza, że łatwo łączy się z cząsteczkami wody. Znajdujące się w rozworze CPT i Dox łączą się ze sobą, a PEG otacza je hydrofilową powłoką. W rezultacie tworzy się koktajl, którego struktura przypomina kształtem stokrotkę, o średnicy zaledwie 50 nanometrów. Taki koktajl może być następnie wstrzyknięty do organizmu. „Nano-stokrotki” wędrują po układzie krwionośnym do chwili, gdy zostają wchłonięte przez komórki nowotworowe, gdzie leki uwalniają się i atakują jądro tych komórek.
Naukowcy podkreślają, że zastosowanie dwóch leków jednocześnie zdecydowanie zwiększa skuteczność nowej metody, a PEG ze względu na swe właściwości chemiczne znacznie przedłuża żywotność tych leków po wstrzyknięciu do krwiobiegu.
Badania wykazały, że za pomocą tej techniki będzie można leczyć różne rodzaje nowotworów, np. raka piersi, płuc, prostaty, wątroby i mózgu, a także białaczkę.
Źródło artykułu: www.azonano.com
Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org
Accessibility Tools