Aktualności

Nowa technika pozłacania połączona z galwanoplastyką

Nowa metoda łącząca technikę pozłacania opracowaną dla programu kosmicznego YAG Laser Pump Cavities z tradycyjną galwanoplastyką, powoduje, że wzrasta wrażliwość podczerwonych czujników gazu. Są to urządzenia wykorzystujące podczerwień do wykrywania CO2, CO, lub innych gazów atmosferycznych. W sercu czujnika znajduje się specjalna komórka, nazywana  światłowodem (light-pipe).

Ta najnowsza metoda polega na gromadzeniu komórki gazu wokół wypolerowanego kleszczaka lub innego urządzenia. Pierwsza warstwa nakładana na urządzenie to złoto doskonale odbijające podczerwień uzyskiwane dzięki Laser Gold – unikalnemu procesowi złocenia. Potem następuje niklowanie nadające wytrzymałość konstrukcji komórki gazowej. Na tym etapie kleszczak jest usuwany, pozostawiając jedynie cylinder pokryty najbardziej wydajnym materiałem odbijającym podczerwień (zob. zdjęcie w artykule źródłowym).

„Nasz początkowy projekt zakładający użycie nierdzewnej stali oraz pozłacanego wnętrza cylindra nie byłby w stanie sprostać oczekiwaniom naszych klientów”, wyjaśnia  kierownik techniczny Servomexu, wiodącego producenta czujników gazu w Wielkiej Brytanii. „Przerzucenie się na galwanoplastykę stanowiło mały kroczek w udoskonaleniach procesu. Przełomem w zwiększaniu wrażliwości i redukcji szumów był Laser Gold”.

„Laser Gold jest znakiem firmowym procesu galwanicznego, który tworzy powłokę gęsto upakowanych atomów złota, co zwiększa zdolność odbijania światła i jego twardość. Powłoka ta została opracowana około 30 lat temu przez NASA, natomiast Epner Technology, firma z Nowego Jorku, jako jedyna na świecie ma takie powłoki w swojej ofercie (www.epner.com).

Źródło artykułu

Źródło grafiki

Accessibility Tools