Druk przestrzenny metodą DMP (ang. direct metal printing, DMP) znany również jako bezpośrednie spiekanie laserowe metalu, to przyłączeniowa technologia produkcji, która jest wykorzystywana do tworzenia złożonych metalowych części zaprojektowanych np. w CAD 3D. Drukarki 3D drukujące w technologii DMP nie używają filamentów, wyposażone są w precyzyjny laser wykorzystywany do nabudowania kolejnych wyjątkowo cienkich warstw ze sproszkowanych metali (m.in. tytan, aluminium, stal i metale szlachetne). Technologia pozwala na produkcję metalowych elementów o skomplikowanej geometrii, co nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnych metod odlewniczych.
Problem odpowiedniego zaprojektowania i wykonania określonych części przez ograniczenia technologii produkcji istniał od czasów rewolucji przemysłowej bowiem konwencjonalne metody tworzenia posiadały pewne bariery technologiczne przy tworzeniu części o złożonej geometrii. Odkąd drukowanie 3D, a zwłaszcza metoda DMP, stało się realną alternatywą produkcyjną, ograniczenia związane z tradycyjną produkcją zostały zredukowane do minimum.
Metoda DMP pozwala na wytworzenie w pełni funkcjonalnych, odpornych na uszkodzenia przedmiotów z litego metalu, w tym formy wtryskowe 3D i drobne obiekty o skomplikowanej geometrii. Proces druku 3D z metali przebiega nieporównywalnie sprawniej, niż ten bazujący na tradycyjnej obróbce mechanicznej, takiej jak skrawanie czy odlewanie. Dziedziny, w których świetnie sprawdzi się metoda DMP, to:
Źródła artykułu:
https://www.3dsystems.com/on-demand-manufacturing/direct-metal-printing
Accessibility Tools