O Autorze
Michał Kananowicz student 4 roku Mikro- i Nanotechnologie w Biofizyce na wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W swojej pracy inżynierskiej skupił się na badaniu odpowiedzi temperaturowej liści roślin Arabidopsis thaliana na działanie światła. Aktywny członek studenckiego koła naukowego HEXA oraz wolontariusz fundacji NANONET. W wolnym czasie czyta fantastykę oraz słucha podcastów. Opiekun pracy dyplomowej był Pani Doktor Aleksandra Orzechowska
Aparaty szparkowe to wyspecjalizowane mikrootwory występujące w epidermie liści. Ich główną funkcją jest wymiana gazowa z otoczeniem. Odgrywają istotną rolę zarówno z procesie fotosyntezy, jak i regulacji uwodnienia oraz temperatury rośliny. W odpowiedzi na: wilgotność, stężenie CO2, natężenie światła oraz obecność bakterii i patogenów, roślina może regulować stopień otwarcia tych otworów. Znajomość temperatury liści pozwala na badanie dynamiki szparkowej roślin w odpowiedzi na czynniki fizykochemiczne, w tym światło. Metoda termowizji polega na detekcji promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekt. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kamer, stanowi precyzyjne narzędzie badawcze, pozwalając na dokładną detekcję zmian temperatury w odpowiedzi na czynniki środowiskowe.
W projekcie zbadano dynamikę aparatów szparkowych roślin rzodkiewnika pospolitego Arabidopsis thaliana (A.thaliana). Rzodkiewnik pospolity jest rośliną modelową. Swoją popularność zawdzięcza dobrze poznanemu genomowi. Dodatkowo jest to roślina z ponadprzeciętnymi zdolnościami adaptacyjnymi, dzięki którym występuje niemal na całej półkuli Północnej. W pracy zbadano ekotyp Ler, przystosowany do warunków panujących w Europie Środkowej. Drugim typem badanej rośliny był mutant ost1-2, z upośledzoną zdolnością do zamykania aparatów szparkowych. Badania przeprowadzono posługując się metodą termowizyjną oraz fluorescencją chlorofilu.
W badaniu termowizyjnym obserwowano reakcję A.thaliana na zmiany natężenia światła fotosyntetycznie czynnego. Wraz z ekspozycją roślin na światło obserwowano wzrost temperatury liści. Mechanizm, który jest odpowiedzialny za regulację temperatury roślin, powoduje wzrost transpiracji, chroniąc przed zbyt gwałtownym wzrostem temperatury. Wraz z parą wodną roślina pozbywa się nadmiaru ciepła, zapobiegając uszkodzeniom wynikającym z przegrzania. Z drugiej strony, rośliny nieoświetlane wykazywały niższą temperaturę. Po początkowym spadku temperatura roślin ustabilizowała się. Dzieje się tak w wyniku zmniejszenia transpiracji za sprawą przymykania aparatów szparkowych.
Zmiany powierzchniowego rozkładu temperatury roślin badano w sposób dynamiczny. Otrzymano kinetyki temperaturowe, które zostały dopasowane funkcją o przebiegu eksponencjalnym. Na tej podstawie wyznaczono stałe czasowe przebiegów temperaturowych. Ekotyp Ler charakteryzował się mniejszą stałą czasową zarówno w przypadku napromieniowywania, jak i po wyłączeniu światła. Może to oznaczać szybszą adaptację do zmian natężenia światła.. Ponadto w identyczny warunkach pomiarowych, zmutowane rośliny ost1-2 wykazywały temperaturę niższą w porównaniu z ekotypem Ler.
Za pomocą pomiarów fluorescencji chlorofilu (test OJIP), które były uzupełnieniem pomiarów termowizyjnych, zbadano przebieg procesu fotosyntezy dla ekotypu Ler oraz mutanta ost1-2, przed i po ekspozycji na światło. Badanie wykazało istotne statystycznie różnice w wartości parametrów testu OJIP. Wydajność fotosyntezy obniżyła się w wyniku działania silnego światła. Jednak w przypadku ekotypu Ler, spadek wydajności fotosyntezy był mniejszy niż w przypadku roślin zmutowanych ost1-2.
Morfologię aparatów szparkowych zbadano mikroskopią optyczną. Mierząc pole powierzchni aparatów szparkowych ekotypu Ler oraz mutanta ost1-2 zaobserwowano różnice w powierzchni porów szparkowych. Pory szparkowe były zdecydowanie większe dla roślin z mutacją ost1-2. Wynik potwierdził związek między morfologią aparatów szparkowych, a termiką roślin A.thaliana.
W dobie wyzwań związanych z zmianami klimatu, badania nad mechanizmami adaptacyjnymi roślin w odpowiedzi na światło oraz inne czynniki fizyczne są niezwykle istotne i stale zyskują na znaczeniu. Dokładniejsze rozumienie tych mechanizmów może okazać się kluczem do minimalizacji szkód poniesionych w skutek długotrwałych susz, rekordowo wysokich temperatur oraz innych zmian pogodowych spowodowanych zmianami klimatu.
Accessibility Tools