Młoda firma z Wrocławia działa w branży nutraceutyków i kosmetyków. O ich innowacyjnym podejściu mogliśmy usłyszeć jeszcze w grudniu, podczas Giełdy Nanotechnologicznej w Katowicach. Przedstawili tam prezentację: Nanonośniki lipidowe jako nowoczesne metody dostarczania związków biologicznie aktywnych. Założyciele firmy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem w B+R w branży biotechnologicznej.
Sovigo specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji innowacyjnych suplementów diety, nutraceutyków oraz kosmetyków z wykorzystaniem technik enkapsulacji, nanonośników i formulacji lipidowych, ze szczególnym uwzględnieniem liposomów. Ich podstawowym celem jest tworzenie najwyższej jakości produktów o udowodnionej naukowo skuteczności, maksymalnej absorpcji i biodostępności składników czynnych.
Do niedawna nanonośniki stosowane były głownie w przemyśle farmaceutycznym jako liposomowe nośniki leków. Jednakże ze względu na olbrzymie możliwości zastosowania nanonośników, czyli struktur o wielkości w przedziale 1-1000 nm, Sovigo postanowiło stworzyć nanostruktry do dostarczania wybranych składników żywności i kosmetyków.
Jedną z funkcji nanonośników jest ochrona wrażliwych substancji aktywnych w ich wnętrzu. Dzięki temu można zwiększyć trwałość produktów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak i innymi składnikami formulacji. Istotnym elementem działania nanokapsułek lipidowych jest bardziej efektywne wykorzystanie aktywnych składników poprzez zwiększoną penetrację przez naskórek w głąb skóry, a w układzie pokarmowym przez nabłonek jelitowy. Specjalnie modyfikowane nanokapsułki moją możliwość kierunkowego działania i kontroli ich uwalniania.
Właściwości nanostruktur lipidowych zależą w znacznej mierze od charakterystyki lipidów. Wykazano, że wchłanianie liposomów maleje wraz ze wzrostem ich wielkości. Cechą charakterystyczną, która wyróżnia Sovigo od konkurencji jest bardzo wysoka jakość produktów. Produkty tworzą w oparciu o naturalne, biokompatybilne i biodegradowalne związki jakimi są lipidy. Te, jako główny składniki budulcowy błon komórkowych uznawane za bezpieczne i pozbawione toksyczności. Dobór odpowiednich surowców i zastosowanie zaawansowanych technologicznie urządzeń pozwala nam otrzymać produkty o wielkości poniżej 200 nm, które charakteryzują się m.in. największą stabilnością i łatwością przenikania przez błony komórkowe.
Więcej na ich stronie: sovigo.pl
Accessibility Tools