Naukowcy opracowali nowe urządzenie, które potrafi leczyć uszkodzone ograny za jednym dotknięciem. Według naukowców urządzenie to, stworzone na Uniwersytecie Stanowym Ohio, może rozpocząć leczenie organów w ułamku sekundy.
Technologia znana jako Nanotransfekcja Tkanek (ang. Tissue Nanotransfection, TNT) może zostać użyta do naprawy uszkodzonej tkanki lub przywrócenia funkcji starzejącej się tkanki organów, naczyń krwionośnych i komórek nerwowych. Dr Chandan Sen z Uniwersytetu Stanowego Ohio twierdzi, że „Stosując tę technologię wykorzystującą nanochipy, można zastąpić uszkodzone lub zagrożone organy. Wykazaliśmy, że skóra jest jak żyzny grunt, z którego mogą powstać elementy dowolnego organu, który uległ zniszczeniu”.
Badacze przeprowadzili serię testów na myszach i świniach. Przeprogramowali komórki skóry tak, by przekształciły się w komórki naczyń krwionośnych w kończynach, w których na skutek ciężkiego uszkodzenia nastąpił brak przepływu krwi. „Stosując tę technologię wykorzystującą nanochipy, można zastąpić uszkodzone lub zagrożone organy. Wykazaliśmy, że skóra jest jak żyzny grunt, z którego mogą powstać elementy dowolnego organu, który uległ zniszczeniu”, powiedział dr Chandan Sen. W ciągu jednego tygodnia w uszkodzonej kończynie pojawiły się funkcjonujące naczynia krwionośne. Po dwóch tygodniach kończynę udało się uratować. W kolejnych testach powiodło się przeprogramowanie komórek skóry żywego organizmu tak, by przekształciły się w komórki nerwowe, które zostały potem wstrzyknięte myszom, by pomóc im wyzdrowieć po udarze mózgu.
„Jest to trudne do wyobrażenia, ale osiągalne i skuteczne w 98% przypadków. Wykorzystując tę technologię możemy przekształcić komórki skóry w komórki każdego organu za jednym tylko dotknięciem”, powiedział dr Sen. „Cały proces zajmuje mniej, niż sekundę i jest nieinwazyjny. Chip zostaje usunięty, a przeprogramowywanie komórek się rozpoczyna. Nasza technologia utrzymuje komórki ciała pod nadzorem immunologicznym, więc immunosupresja nie jest konieczna.”
Nanotransfekcja Tkanek opiera się na dwóch głównych elementach. Pierwszym jest chip opracowany w oparciu o nanotechnologię, zaprojektowany, by dostarczać ładunek do dojrzałych komórek żywego organizmu. Drugim elementem jest odpowiednio opracowany, określony ładunek biologiczny niezbędny do przeprogramowania komórek. Według wyników badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Nature Nanotechnology, ładunek ten, po dostarczeniu przez chip, powoduje przekształcenie dorosłej komórki z jednego typu w drugi. W przyszłym roku naukowcy planują rozpocząć badania kliniczne na ludziach.
Źródło artykułu: https://nano-magazine.com
Źródło ilustracji: http://pl.freeimages.com
Accessibility Tools