Nanotechnologia

Nano-sok do badania jelita cienkiego

Intestine_-_sizedNaukowcy z Uniwersytetu Buffalo opracowują nową technikę obrazowania za pomocą nano-soku, czyli nanocząstek zanurzonych w cieczy. Nano-sok po wypiciu dociera do jelita cienkiego, na które nakierowywane jest nieszkodliwe dla organizmu światło lasera, pozwalając na nieinwazyjne obrazowanie tego organu.

Jelito cienkie nie jest organem łatwym do zbadania. Zdjęcia rentgenowskie, USG oraz obrazowanie rezonansem magnetycznym mają pewne ograniczenia związane z bezpieczeństwem, dostępnością i brakiem odpowiedniej jakości obrazowania. Techniki te nie pozwalają na obserwację funkcjonowania jelita w czasie rzeczywistym, np. ruchów perystaltycznych, czyli skurczów mięśni powodujących przesuwanie się pokarmu przez jelito cienkie. Dysfunkcja tych ruchów może być związana z takimi dolegliwościami, jak zespół jelita drażliwego, choroba trzewnej, choroba Crohna, a także z efektami ubocznymi zaburzeń funkcjonowania tarczycy, cukrzycy, czy choroby Parkinsona. Nowa metoda ma usunąć mankamenty konwencjonalnych technik badania jelita cienkiego.

Naukowcy postanowili wykorzystać cząsteczki barwników ftalocyjaninowych, które absorbują dużą ilość światła bliskiej podczerwieni. Cząsteczki te zostały zawarte w nanocząstkach, umożliwiających odpowiednie rozproszenie się w cieczy i bezpieczne przejście przez jelito. Stworzony przez badaczy nano-sok podaje się doustnie, a następnie stosuje tomografię fotoakustyczną (PAT), kierując światło lasera na przechodzące przez jelito cienkie nanocząstki , co daje bardziej wyraźny obraz tego organu.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Accessibility Tools