Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara stworzyli nanocząstkę o unikalnych właściwościach, którą można stosować w leczeniu nowotworów. Sferyczna nanocząstka srebra jest zamknięta w łusce pokrytej peptydami. Łuska umożliwia nanocząstce dotarcie do komórek nowotworowych. Nanocząstki, które nie dotrą do komórek nowotworowych zostają zniszczone.
Budując tę unikalną nanocząstkę naukowcy wykorzystali zjawisko, dzięki któremu w przypadku niektórych metali, np. złota i srebra, pole elektromagnetyczne może rezonować ze światłem. W obecności tych metali barwiki fluorescencyjne mają około 10 razy bardziej intensywny kolor. Kiedy nanocząstka metalu ulega zniszczeniu, barwniki tracą intensywny kolor.
Naukowcy stworzyli prostą metodę niszczenia cząstek, które nie dotarły do komórek nowotworowych. W metodzie tej w celu szybkiego rozkładania i usuwania z organizmu nanocząstek srebra wykorzystuje się biokompatybilne substancje chemiczne. Obrazowaniu i kwantyfikacji podlegają tylko nanocząstki niezniszczone, dzięki czemu można określić, do których komórek dotarły nanocząstki srebra oraz jak wiele nanocząstek wniknęło do guza. Co więcej, metoda ta minimalizuje toksyczność spowodowaną obecnością nanocząstek srebra, które nie dotarły do celu.
Niektóre leki mogą same przeniknąć przez błonę komórkową. Te leki, które są przez nią blokowane, dostają się do wnętrza komórki na drodze endocytozy. By nanocząstka trafiła do wnętrza komórki nowotworowej potrzebny jest nośnik osłaniający lek. Takim nośnikiem jest łuska otaczająca nanocząstkę srebra. Naukowcy mogą zmieniać jej właściwości, a dzięki temu porównywać efektywność kierowania nanocząstek do komórek nowotworowych i wnikania ich do guza. Badania naukowców stwarzają także perspektywy rozwoju ukierunkowanego dostarczania leków. Zmiana właściwości powłoki zewnętrznej nanocząstki może umożliwić leczenie innych chorób a nawet zwalczanie infekcji.
Źródło artykułu: www.sciencedaily.com
Źródło ilustracji: www.commons.wikimedia.org
Accessibility Tools