Aktualności

“NanoGirls” cykl rozmów z nanotechnolożkami. Rozmowa z mgr Joanną Pietras, głównym chemikiem analitykiem w BS Biotechna SA.

Nanotechnologia w Polsce rozwija się między innymi dzięki zaangażowaniu kobiet, o czym świadczą wywiady z uczestniczkami cyklu NanoGirls, które odnoszą sukcesy zarówno w nauce jak i biznesie. Dzisiaj zapraszamy do rozmowy z mgr Joanną Pietras, głównym chemikiem analitykiem w BS Biotechna SA.

 

Co Cię skłoniło do zainteresowania się nanotechnologią?

Skłoniła mnie przede wszystkim ciekawość pracy nad czymś nieznanym dla mnie oraz możliwość dalszego rozwoju osobistego.

 

Czy mogłabyś podzielić się swoimi doświadczeniami i etapami rozwoju w karierze nanotechnologicznej? Nad czym aktualnie pracujesz?

W nanotechnologii pracuję około 7 lat. Studia ukończyłam jako chemik organik, jednak chemia analityczna skradła moje serce. Pierwszą styczność z nanotechnologią miałam w firmie NanoVelos SA, w której pracowałam ponad 5 lat. Praca w NV dała mi wiele wyzwań analitycznych oraz wiele satysfakcji z opracowanych, często niełatwych metod analitycznych. Każdy analityk, który pracuje z nanocząstami, wie, ile trudu przysparza odpowiednie przygotowanie próbki. Dodatkowo miałam możliwość nauki syntezy nanocząstek polimerowych. Obecnie pracuję w firmie BS Biotechna SA. Jestem głównym chemikiem analitykiem. Zajmuję się przede wszystkim opracowaniem i walidacją chromatograficznych metod analitycznych. Nadzoruję również wszystkie prace analityczne w firmie. Odpowiadam za współpracę z podwykonawcami oraz transfer technologii.

 

Opowiedz, jakie umiejętności lub kwalifikacje okazały się kluczowe do Twojego zaangażowania się w dziedzinę nanotechnologii.

Myślę, że przede wszystkim ciekawość, dociekliwość, wytrwałość i potrzeba zrozumienia wszystkiego. Oczywiście wiedza jest też bardzo ważna. Jeżeli dostaję trudne zadanie/projekt do wykonania – wychodzę z założenia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Prędzej czy później znajduję sposób by rozwiązać problem. Po nitce do kłębka. W nanotechnologii wytrwałość i upór to ważna cecha.

Opisz, czym zajmuje się organizacja, w której pracujesz i jaki jest wpływ nanotechnologii na jej działalność.

Firma, w której pracuję zajmuje się przede wszystkim opracowaniem celowanych systemów dostarczania leków, głównie na potrzeby onkologii, ale nie tylko. Realizujemy wiele ciekawych projektów, które mają duży potencjał w kontekście zdrowia człowieka. Nanotechnologia jest wykorzystywana przez nas na co dzień.

 

Z jakich osiągnięć w pracy naukowej lub zawodowej jesteś najbardziej dumna?

Najbardziej jestem dumna z tego, że udało mi się połączyć pracę naukową z byciem mamą gromadki dzieci🙂. Uważam, że jest to bardzo ważne, by uświadamiać młode kobiety, że można być zarówno dobrym rodzicem jak i spełniać się zawodowo. Wracając do głównego tematu, myślę, że poza tym, że wiele osiągnęłam jako chemik analityk, najbardziej jestem dumna w udziale w badaniach in vitro. Praca, mimo iż na podstawowym poziomie, dała mi wiele satysfakcji i możliwość poznania nanoformulacji z tej innej – biologicznej strony. Poza tym ogromną wartością jest dla mnie to, że pracuję w interdyscyplinarnym zespole naukowym. Pozwala mi to na zdobywanie wiedzy o substancjach leczniczych przez cały ich cykl życia.

 

Jakich, według Ciebie, istotnych zmian i postępów możemy się spodziewać w nanotechnologii w nadchodzących latach?

W kontekście medycyny postępy w nanotechnologii mogą stanowić przełom w leczeniu wielu chorób. Poprzez celowane nośniki substancji aktywnych nie tylko zwiększamy dawkę terapeutyczną substancji aktywnej, ale również znacznie obniżamy jej toksyczny wpływ na organizm ludzki. Nanotechnologia ma również swój duży udział przy zwiększeniu biodostępności dla substancji, które w standardowej formie mają bardzo ograniczone wchłanianie.

 

Jaką radę dałabyś młodym kobietom, które rozważają karierę w nanotechnologii?

Myślę, że dla młodej osoby najważniejsze jest aby stworzyć sobie przestrzeń na poznanie specyfiki pracy o różnych specjalizacjach, niezależnie od tego czy będzie to nanotechnologia czy synteza organiczna. Wtedy młoda osoba ma szansę poznać swoje preferencje. Dobrym pomysłem są staże na etapie studiów oraz świeżo po nich. Sama nanotechnologia ma obecnie tyle obszarów, że naprawdę jest w czym wybierać. Myślę, że dla młodej, początkującej kobiety ważnym aspektem jest wiara w siebie. Trzeba marzyć, stawiać sobie wysoko poprzeczkę i ciężką pracą realizować cele.

 

Czy chciałabyś podzielić się ewentualnymi dodatkowymi przemyśleniami lub komentarzami, które warto uwzględnić?

Chciałam przede wszystkim podziękować za zaproszenie. To dla mnie duży zaszczyt.

Tagi:

Accessibility Tools