Badania wykazały, że naturalna struktura skrzydeł ważek (Odonata) i cykad (Cicadidae) zapobiega wzrostowi drobnoustrojów. Powierzchnia skrzydeł u owadów jest pokryta nanosłupkami, nadającymi wyglądu zbliżonego do łoża fakira. Gdy bakterie wchodzą w kontakt z powierzchnią skrzydeł, chroniąca je błona komórkowa zostaje rozerwana, co skutkuje śmiercią.
Zainspirowało to naukowców z Institute of Bioengineering and Nanotechnology (IBN) w Singapurze do stworzenia antybakteryjnej nanopowłoki, mającej zastosowanie w dezynfekcji powierzchni często wchodzących w kontakt ze skórą – klamek drzwi, stołów i przycisków w windach. Technologia ta może się okazać szczególnie przydatna w szpitalach i klinikach, gdzie sterylizacja jest kluczowa z powodu konieczności kontroli rozprzestrzeniania się infekcji. Badania zespołu z Singapuru zostały opublikowane w czasopiśmie „Small”.
Według danych instytucji B.C. Centre for Disease Control, 80% drobnoustrojów powodujących powszechne infekcje rozprzestrzenia się przez dotyk. Dezynfekcja często dotykanych powierzchni pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie szkodliwych zarazków przenoszonych na dłoniach. Wymaga to jednak częstego, ręcznego czyszczenia powierzchni z powodu szybkiego wzrostu drobnoustrojów. Najpopularniejsze środki odkażające mogą również zawierać związki chemiczne, takie jak triklosan, które są uznawane za nieskuteczne i niebezpieczne, a ich stosowanie w dużych ilościach może prowadzić do uodpornienia się bakterii i skażenia środowiska.
„Mamy do czynienia z pilną potrzebą znalezienia lepszego środka odkażającego, na który baterie nie mogłyby się uodpornić, i który nie powodowałby skażenia środowiska. Dzięki niemu moglibyśmy zapobiegać szerzeniu się chorób zakaźnych przenoszonych przez kontakt z różnymi powierzchniami ” – mówi dyrektor wykonawczy IBN, profesor Jackie Y. Ying.
Zespół naukowców z IBN postanowił rozwiązać ten problem. Jego pomysłem było stworzenie nowej nanopowłoki, która samoczynnie zabijałaby bakterie. Czerpiąc inspirację z badań nad ważkami i cykadami, naukowcy z IBN stworzyli nanosłupki z tlenku cynku. Jest to związek chemiczny znany z antybakteryjnych i nietoksycznych właściwości. Nanosłupki z tlenku cynku zabiją wiele drobnoustrojów, między innymi bakterie E. coli i gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), które przenoszone są przez kontakt ze skażonymi powierzchniami.
Testy przeprowadzane na powierzchniach ceramicznych, szklanych, cynkowych oraz wykonanych z tytanu wykazały, że powłoka skutecznie zabija 99,9% bakterii. Drobnoustroje zabijane są mechanicznie, a nie chemicznie, więc nanopowłoka nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Dodatkowo, drobnoustroje nie są w stanie uodpornić się na taki środek antybakteryjny. Powodem tego jest na sposób działania – bakterie giną przez mechaniczne uszkodzenie ich ścian komórkowych.
Dalsze badania ujawniły, że nanopowłoka wykazuje największą skuteczność, gdy zostaje naniesiona na powierzchnie cynkowe. Dzieje się tak dlatego, że nanosłupki z tlenku cynku przyspieszają uwalnianie ponadtlenków (lub reaktywnych form tlenu). Mogą one zabijać bakterie znajdujące się w najbliższym otoczeniu, a nie mają bezpośredniego kontaktu z powłoką. Super moc płynąca z połączenia cynku i nanosłupków zwiększa możliwości zastosowania nanopowłoki poza twardym podłożem.
Kolejnym etapem badań było wprowadzenie blaszki cynkowej pokrytej powłoką z nanosłupkami z tlenku cynku do wody zawierającej pałeczki E. coli. W rezultacie wszystkie bakterie zginęły. Sugeruje to, że nanopowłoka może zostać wykorzystana do oczyszczania wody.
„Nasza powłoka dezynfekuje powierzchnie w całkiem nowy, praktyczny sposób. Badania wykazały, że powłoka skutecznie zabija drobnoustroje znajdujące się na różnych typach powierzchni, a także w wodzie. Dodatkowo, podwójny mechanizm działania płynący z wykorzystania nanopowłoki na powierzchniach cynkowych umożliwia nam osiągnięcie super mocy zabijania zarazków. Mamy nadzieję, że zastosowanie tej technologii pozwoli na sterylizację powierzchni w bezpieczny, tani i skuteczny sposób, szczególnie w miejscach narażonych na gromadzenie się bakterii” – mówi dr Zhang.
Tagi:
antybakteryjna powłoka, błona komórkowa, Cicadidae, cykada, dezynfekcja, drobnoustroje, E.coli, gronkowiec, gronkowiec złocisty, infekcja, łoże fakira, nanopowłoka, nanosłupki, oczyszczanie wody, Odonata, ponadtlenki, reaktywne formy tlenu, skażenie środowiska, skrzydła, Staphylococcus aureus, sterylizacja, tlenek cynku, triklosan, ważka, zarazkiAccessibility Tools