Aktualności

Niedoceniane dziedziny nanotechnologii

Świat nanotechnologii jest ogromny. Praktycznie w każdej branży można zastosować nanotechnologię w takiej czy innej formie. Ponieważ jest to nauka w skali nanometrycznej, a wszystko wiąże się z pewnymi reakcjami w tej skali, wiele branż w pewnym momencie wykorzystuje nanotechnologię. Biorąc ten fakt pod uwagę, oczywistym jest, że niektóre rozwiązania zostaną niezauważone, nawet jeśli oferują wiele korzyści. Nie tylko „sławne” i znane technologie i materiały są przydatne w branży nanotechnologicznej. Dlatego przyjrzyjmy się dwóm nano-technikom, które nie są tak znane jak powinny.

Atomowe nakładanie warstw (ALD)

Obecnie istnieje wiele dobrze znanych i szeroko stosowanych metod powlekania. Wiele osób używa powłok wirowych, rozpylania i malowania proszkowego do powlekania elektroniki, materiałów konstrukcyjnych i tak dalej. Jednak niewiele osób wie o depozycji warstwy atomowej, zwanej inaczej ALD.

ALD jest podobną techniką do chemicznego osadzania z fazy gazowej (CVD) i jest uważana za jedną z podkategorii tej popularnej metody. Wspaniałą rzeczą w tej metodzie jest jej wszechstronność. ALD może tworzyć precyzyjne nanopowłoki z wielu elementów, które są łączone z powierzchnią. Jego wszechstronność rozciąga się nawet na powlekanie samych nanocząstek.

W porównaniu do wielu innych metod powlekania, ALD może być stosowane do praktycznie każdej geometrii, a także może być użyty do pokrywania wielu warstw. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego ta metoda nie jest tak powszechnie stosowana jak chociażby CVD. Co prawda niektórzy stosują tę technikę do ochrony komponentów w przemyśle półprzewodników. Jednak nie jest ona wykorzystywana na taką skalę na jaką pozwalają jej właściwości.

Technologia kawitacji

Możesz znać ultradźwięki używane do obrazowania dzieci w łonie, ale ultradźwięki i inne technologie kawitacyjne mogą mieć wiele zastosowań. Kawitacja to wysokoenergetyczne puste obszary, wprowadzane przez urządzenia takie jak sonda akustyczna lub laser. Następnie implodują tworząc strumień gazu o wysokiej prędkości w cieczy

Kawitacja jest stosowana między innymi w przemyśle spożywczym czy w badaniach biomedycznych, ale rzadko sięga do poziomu nanotechnologicznego. Ta technologia może wprowadzić wzorcowe miejsca wiązań w miejscach gdzie nastąpiła impozja. Ponadto może zapewnić wysokie możliwości ścinania i frezowania poprzez ukierunkowanie energii kawitacji.

Podczas gdy na rynku dostępnych jest wiele sond ultradźwiękowych, które mogą wytwarzać akustyczną kawitację, niewiele firm inwestuje w nowatorskie metody kawitacji, w tym dla nanotechnologii. Zastosowanie kawitacji w samej nanotechnologii może być niszowym pomysłem. Jednak udowodniono, że kawitacyjne puste przestrzenie mogą przyspieszać reakcje chemiczne, w tym także te przeprowadzane w zakresie nanotechnologii.

W skrócie, istnieje wiele metod w przestrzeni nanotechnologicznej, które nie są tak szeroko stosowane i rozgłośnione jak grafen, nanorurki węglowe i fulereny. Chociaż przedstawiono zaledwie dwie techniki niedocenione w nanotechnologii, nie są to jedyne metody, które zasługują na większą uwagę.

Redaktor: Agata Ducka
Źródło: https://nano-magazine.com/news/2018/4/11/the-most-underrated-nanotechnologies
Źródło grafiki: https://pl.freeimages.com

Accessibility Tools