Poniżej prezentujemy profile trzech firm, które dołączyły do Śląskiego Klastra Nano:
3D-nano od 2009r. prowadzi działalność badawczą, produkcyjną i handlową w obszarze zaawansowanych technologii. Firma posiada własne laboratorium badawczo-rozwojowe, które wdraża autorskie rozwiązania w produktach hi-tech. Ponadto, świadcząc usługi doradztwa naukowo-technicznego pomaga klientom zaimplementować nanomateriały w nowych innowacyjnych produktach. Firma 3D-nano jest wyłącznym przed-stawicielem niemieckiej firmy Plasmachem na terenie Polski. Oferta handlowa obejmuje ponad 140 produktów z zakresu najnowocześniejszych nanomateriałów. Uzupełnieniem oferty nanomateriałów są produkty firmy Emfutur. Spektrum produktów firmy 3D-nano dopełniają komory rękawicowe GS-Glovebox System-technik przeznaczone do prac w atmosferach ochronnych.
Przedsiębiorstwo produkcyjne EMAG-SERWIS Sp. z o.o. rozpoczęło swoją działalność w marcu 1993 roku w wyniku restrukturyzacji Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa „EMAG”. Spółka specjalizuje się w wytwarzaniu modeli, prototypów, produkcji jednostkowej oraz małoseryjnej urządzeń elektroniki, elektrotechniki i automatyki przemysłowej. Wiodące grupy produktów firmy to urządzenia służące do poprawy bezpieczeństwa w przemyśle wydobywczym, głównie górniczym takie jak: metanomierze, czujniki parametrów atmosfery oraz aparatura sejsmiczna. Posiadane zaplecze produkcyjne oraz wyposażenie pomiarowo-badawcze pozwala na produkcję opartą zarówno o własne opracowania jak i powierzoną do-kumentację konstrukcyjną klienta. Firma zainteresowana jest zastosowaniem nanosensorów, wytwarzanych na bazie nanorurek węglowych celem zaprojektowania i produkcji urządzeń służących do pomiaru parametrów atmosfery w różnych środowiskach m.in. w przemyśle wydobywczym oraz chemicznym.
XTPL jest spółką technologiczną założoną przez wybitnych polskich naukowców młodego pokolenia. Spółka zajmuje się opracowywaniem transparentnych optycznie i przewodzących elektrycznie warstw (ang. Transparent Conductive Films TCF), które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w cienko-warstwowych ogniwach słonecznych oraz w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych LCD. Spółkę wyróżnia innowacyjne podejściu do wytwarzania niezwykle cienkich szlaków przewodzących opartych na technikach druku tzw. „mokrych”. Udało się opracować metodę, dzięki której wytworzono przewodzące prąd elektryczny linie metaliczne, w procesie opartym o nanotechnologie, fizykę ciała stałego, chemię nieorganiczną, inżynierię materiałową i elektronikę. Uzyskano linie o szerokości 5 um z bardzo dobrym przewodnictwem elektrycznym. Dla porównania standardowo wykorzystywane techniki druku nanomateriałów pozwalają na uzyskanie szerokości linii w zakresie 50-100 um.
Accessibility Tools