Badacze z Uniwersytetu RMIT opracowali nowy sztuczny enzym, który wykorzystuje światło do zabijania bakterii. Sztuczne enzymy mogą pewnego dnia zostać użyte w walce z infekcjami. Pozwolą one utrzymywać szpitale i inne miejsca publiczne wysokiego ryzyka, wolnymi od bakterii takich jak E. cola.
NanoZymy wykonane są z maleńkich nanoprętów – 1000 razy mniejszych niż grubość ludzkiego włosa. Wykorzystują one światło widzialne do tworzenia wysoce reaktywnych form tlenu. Formy takie gwałtownie rozkładają się i zabijają bakterie.
Kierownik grupy badawczej, profesor Vipul Bansal, powiedział, że nowe NanoZymy oferują znaczną przewagę nad zdolnością zabijania bakterii. „Od wielu lat staramy się opracowywać sztuczne enzymy, które mogą zwalczać bakterie, jednocześnie oferując możliwości kontrolowania infekcji bakteryjnych za pomocą zewnętrznych wyzwalaczy i bodźców „- powiedział Bansal. „Nasze NanoZymy są sztucznymi enzymami, które łączą światło z wilgocią. Powodują tym samym reakcję biochemiczną, która wytwarza rodniki OH i rozkłada bakterie”.
„Pokazaliśmy, że po rozbłyskach białego światła aktywność naszych NanoZymów wzrasta ponad 20 razy, tworząc dziury w komórkach bakterii i skutecznie je zabijając. Ta nowa generacja nanomateriałów będzie prawdopodobnie oferować nowe możliwości na powierzchniach wolnych od bakterii i być może będzie kontrolować rozprzestrzenianie się zakażeń w szpitalach publicznych”.
NanoZymy działają w roztworze naśladującym płyn w ranie. Roztwór ten będzie można rozpylać na różne powierzchnie. NanoZymy będą również produkowane jako proszki do mieszania z farbami, ceramiką i innymi produktami konsumpcyjnymi. Może to oznaczać powstanie pozbawionych bakterii ścian i powierzchni w szpitalach.
Toalety publiczne – miejsca o wysokim poziomie bakterii, a w szczególności E. coli – są również doskonałą lokalizacją dla NanoZymów. Naukowcy są przekonani, że ich nowa technologia może mieć nawet potencjał tworzenia samoczyszczących toalet. Podczas gdy NanoZymy obecnie używają światła widzialnego z pochodnych lub podobnych źródeł światła, w przyszłości mogą być aktywowane przez światło słoneczne. Formy takie w przyszłości mogą znaleźć szerokie zastosowanie, nie tylko w medycynie.
Źródło: sciencedaily.com
Redaktor: Aleksandra Laska
Accessibility Tools