Trudności w modyfikowaniu właściwości i funkcji nanomateriałów wykorzystywanych w różnych urządzeniach mogą zostać przezwyciężone dzięki prostej technice opracowanej przez naukowców z Narodowego Uniwersytetu Singapuru (NUS).
Przy użyciu prostej, wydajnej i taniej techniki wiązki lasera, dwa zespoły naukowców pod przywództwem profesora Sow Chorng Haur z Wydziału Fizyki NUS zademonstrowały, iż właściwości dwóch różnych materiałów mogą być kontrolowane i modyfikowane, czyli ich funkcjonalność może być udoskonalana.
Profesor Sow mówi: „Większość z nas w dzieciństwie próbowała podpalić kawałek papieru kierując wiązkę promieni słonecznych przez szkło. Ten prosty sposób może być wszechstronnie wykorzystywany w nauce, lecz zamiast kierować wiązką światła słonecznego, używamy lasera a następnie badamy jaki jest jego wpływ na różne nanomateriały”.
Dwusiarczek molibdenu (MoS2), półprzewodnik, skupia na sobie duże zainteresowanie świata nauki jako najnowocześniejszy dwuwymiarowy materiał, dzięki szerokiemu uznaniu jego potencjału w optoelektronice. Jedną z wielu fascynujących właściwości dwuwymiarowej powłoki dwusiarczku molibdenu jest to, że jego działanie zależy od jego grubości. Co więcej, jego własności mogą być modyfikowane chemicznie. Stąd, jednym z najważniejszych wyzwań w tej dziedzinie jest tworzenie mikrourządzeń z powłoki dwusiarczku molibdenu obejmujące komponenty o różnej grubości lub rozmaitych właściwościach chemicznych.
Zespół profesora Sow podjął wyzwanie używając mikroskopu optycznego koncentrującego wiązkę lasera zarówno do utworzenia mikrowzorów na powierzchni dwusiarczku molibdenu jak i do zmniejszenia grubości powłoki. Dzięki tej prostej metodzie naukowcy mogli zmodyfikować określony obszar na powłoce, co nie było możliwe przy użyciu metod znanych dotychczas, które zmieniają całe powłoki.
Co ciekawe, badacze odkryli również, że przewodność elektryczna i fotoprzewodnictwo zmodyfikowanego materiału wzrosło odpowiednio ponad dziesięciokrotnie i pięciokrotnie. Zespół stworzył fotodetektor ze zmodyfikowanego dwusiarczku molibdenu, co udowodniło jego udoskonalone działanie.
Accessibility Tools