Pierwsze rakiety tenisowe wykonane z grafitu z nanorurkami węglowymi zaczęto stosować na początku lat 2000. Zastosowanie nanokompozytów w rakietach zmniejsza ich masę jednocześnie zwiększając wytrzymałość. Zastosowanie grafenu dodatkowo przenosi środek masy oraz zmniejsza odczuwalne przez tenisistę drgania. Jednym z pierwszych tenisistów, który korzystał z rakiet udoskonalonych przez nanocząstki był Roger Federer, wygrywając z jej udziałem wiele konkursów. Od tego czasu czołowi tenisiści korzystają z podobnych rozwiązań.
Jednak nie tylko rakiety zostały ulepszone przez nanotechnologię. Wewnętrzne rdzenie piłek są pokrywane nanobarierą ochronną, która utrzymuje ciśnienie powietrza i pozwala na dwukrotnie dłuższe odbijanie się.
Ochraniacze goleni używane przez piłkarzy są często wykonane z nanostrukturalnych tworzyw sztucznych, ponieważ są lekkie, a ich zwiększona wytrzymałość oznacza, że cienkie warstwy zapewniają wystarczającą ochronę przed bolesnymi kopnięciami. Co więcej producenci wprowadzili także tkaniny, do których dodane zostały nanocząstki srebra i tytanu. Takie rozwiązanie sprawia że są one naturalnie antybakteryjne, przeciwzapachowe oraz wodoodporne.
Producenci sprzętu golfowego wypełniają niedoskonałości w trzonie kija golfowego poprzez zastosowanie nanocząstek. Zwiększa to jednolitość materiału, który tworzy trzon i jednocześnie poprawia wymach golfisty. Również w piłkach golfowych zastosowano technologię, która umożliwia kontrolę lotu, przez co piłka leci prościej niż standardowe odpowiedniki.
W NFL podczas większości meczy następują wypadki, po których gracz cierpi na „objawy podobne do wstrząsu mózgu”. Korzystając z osiągnięć nanotechnologii stworzono inteligentną piankę, którą można umieścić w kasku futbolowym, aby zmierzyć wpływ każdego uderzenia na zawodnika. W momencie zderzenia, pianka generuje sygnały elektryczne, które są przesyłane bezprzewodowo do komputera trenera.
W jachtach są obecnie w użytku żagle oparte na nowych materiałach nano, dzięki czemu gromadzą więcej wiatru i są wodoodporne. Najnowsze maszty zbudowane są z zastosowaniem nanorurek węglowych zamiast z aluminium, co zapewnia im lekkość i wytrzymałość.
Również w sportach zimowych coraz powszechniejsze staje się zastosowanie nanokompozytów do zwiększania osiągnięć. Elementy grafenowe można odnaleźć w nartach, deskach snowboardowych. Z kolei w celu zwiększenia wytrzymałości kijków stosuje się nanorurki węglowe. Nanotechnologia jest również stosowana w woskach do smarowania nart. Zapewnia to najlepszy poślizg w szerokim zakresie sytuacji, ponieważ nanocząstki są w stanie zaadaptować się do różnych warunków.
Accessibility Tools