Aktualności

Nanotechnologia w sporcie

Producenci sprzętu sportowego nieustannie starają się operować jak najbardziej innowacyjnym sprzętem, który pomaga sportowcom zwiększyć swoje osiągi. Od ponad dekady firmy w swoich produktach korzystają z rozwiązań dostarczonych przez nanotechnologię. Warto więc wiedzieć w jakich konkurencjach nanotechnologia w sporcie odgrywa największą rolę.

Tenis

Pierwsze rakiety tenisowe wykonane z grafitu z nanorurkami węglowymi zaczęto stosować na początku lat 2000. Zastosowanie nanokompozytów w rakietach zmniejsza ich masę jednocześnie zwiększając wytrzymałość. Zastosowanie grafenu dodatkowo przenosi środek masy oraz zmniejsza odczuwalne przez tenisistę drgania. Jednym z pierwszych tenisistów, który korzystał z rakiet udoskonalonych przez nanocząstki był Roger Federer, wygrywając z jej udziałem wiele konkursów. Od tego czasu czołowi tenisiści korzystają z podobnych rozwiązań.

Jednak nie tylko rakiety zostały ulepszone przez nanotechnologię. Wewnętrzne rdzenie piłek są pokrywane nanobarierą ochronną, która utrzymuje ciśnienie powietrza i pozwala na dwukrotnie dłuższe odbijanie się.

Piłka nożna

Ochraniacze goleni używane przez piłkarzy są często wykonane z nanostrukturalnych tworzyw sztucznych, ponieważ są lekkie, a ich zwiększona wytrzymałość oznacza, że ​​cienkie warstwy zapewniają wystarczającą ochronę przed bolesnymi kopnięciami. Co więcej producenci wprowadzili także tkaniny, do których dodane zostały nanocząstki srebra i tytanu. Takie rozwiązanie sprawia że są one naturalnie antybakteryjne, przeciwzapachowe oraz wodoodporne.

Golf

Producenci sprzętu golfowego wypełniają niedoskonałości w trzonie kija golfowego poprzez zastosowanie nanocząstek. Zwiększa to jednolitość materiału, który tworzy trzon i jednocześnie poprawia wymach golfisty. Również w piłkach golfowych zastosowano technologię, która umożliwia kontrolę lotu, przez co piłka leci prościej niż standardowe odpowiedniki.

Futbol amerykański

W NFL podczas większości meczy następują wypadki, po których gracz cierpi na „objawy podobne do wstrząsu mózgu”. Korzystając z osiągnięć nanotechnologii stworzono inteligentną piankę, którą można umieścić w kasku futbolowym, aby zmierzyć wpływ każdego uderzenia na zawodnika. W momencie zderzenia, pianka generuje sygnały elektryczne, które są przesyłane bezprzewodowo do komputera trenera.

Gdzie indziej

W jachtach są obecnie w użytku żagle oparte na nowych materiałach nano, dzięki czemu gromadzą więcej wiatru i są wodoodporne. Najnowsze maszty zbudowane są z zastosowaniem nanorurek węglowych zamiast z aluminium, co zapewnia im lekkość i wytrzymałość.

Również w sportach zimowych coraz powszechniejsze staje się zastosowanie nanokompozytów do zwiększania osiągnięć. Elementy grafenowe można odnaleźć w nartach, deskach snowboardowych. Z kolei w celu zwiększenia wytrzymałości kijków stosuje się nanorurki węglowe. Nanotechnologia jest również stosowana w woskach do smarowania nart. Zapewnia to najlepszy poślizg w szerokim zakresie sytuacji, ponieważ nanocząstki są w stanie zaadaptować się do różnych warunków.

Źródło tekstu: https://nano-magazine.com/news/2017/7/7/228q4lr8rr5orforgaord750aqs26b?rq=sport
Źródło grafiki: https://pl.freeimages.com/
Redaktor: Agata Ducka

Podobne artykuły

Naukowcom Tokyo Metropolitan University (TMU) udało się stworzyć nanodruty z monochalkogenków metalu przejściowego (TMM) przy zastosowaniu tellurku molibdenu oraz szablonów wykonanych z nanorurek węglowych (CNT). Grupa materiałów nazywanych monochalkogenkami...
Zespół badaczy z Florida A&M University – Florida State University (FAMU-FSU) pracuje aktualnie nad innowacyjną zmianą warstwy wierzchniej osłony termicznej w lotnictwie – stworzyli buckypaper (kompozyt polimerowo-nanorurkowy). Chodzi o...

Accessibility Tools