Zapraszamy do lektury piątego już wywiadu z cyklu “NanoGirls”. Dzisiejszą rozmowę przeprowadzono z dr hab. inż. Katarzyną Matras-Postołek, prof. PK, prodziekan ds. ewaluacji i współpracy międzynarodowej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, członkiem Centrum Doskonalenia Badań Naukowych PK, kierownikiem grupy badawczej Funkcjonalne Nanomateriały, kierownikiem projektów naukowych finansowanych przez NCBiR, NCN, FNP, EU oraz ekspertem i recenzentem czasopism naukowych oraz instytucji finansujących badania.
Swoją przygodę z nanotechnologią rozpoczęłam w czasie przygotowania pracy doktorskiej w Niemczech na Münster University of Applied Sciences, gdzie byłam głównym wykonawcą kilku projektów badawczych realizowanych z jednym z największych niemieckich przedsiębiorstw chemicznych, firmą Evonik Industries AG. Tematem mojego doktoratu były polimerowe nanokompozyty dla optoelektroniki.
Obecnie moje badania skupiają się na opracowaniu, charakterystyce i zastosowaniu funkcjonalnych nanomateriałów z półprzewodnikowych i metalicznych nanokryształów dla optoelektroniki i fotokatalizy.
Nigdy nie zapomnę uczucia ekscytacji i zadowolenia, gdy okazało się w laboratorium, że przygotowane przeze mnie próbki na bazie nanocząstek zaczęły wytwarzać prąd elektryczny. Co ciekawe, przygotowane przeze mnie układy z założenia miały wytwarzać światło. Uwielbiam również moment badania próbek nanomateriałów za pomocą techniki TEM. Czasami jest to jak lądowanie na Marsie. Niektóre zdjęcia w dużej rozdzielczości nanomateriałów są przepiękne.
A z jakiego sukcesu jestem najbardziej dumna? Hmm… Myślę że zdobycie kilku grantów NCN było dużym sukcesem. Niezwykle cenię sobie również grant z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, dzięki któremu mogłam wrócić do Polski po 7 latach pracy w Niemczech. Wiem, że otrzymanie takiego dofinansowania jest miernikiem naszego sukcesu jako naukowca, tym bardziej, że ocena jest wieloetapowa, a oceniają nas eksperci światowej klasy.
Politechnika Krakowska jest obecnie jedną z 3 najlepszych uczelni w Polsce, zgodnie z wynikami ostatniej ewaluacji. Nanotechnologia i nanomateriały są przedmiotem intensywnych badań prowadzonych w kilku grupach badawczych na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej. Wiedza na temat nanotechnologii stanowi podstawę wielu przedmiotów, zarówno obowiązkowych jak i wybieralnych, na kilku wydziałach Politechniki Krakowskiej.
Dziewczyny, miejcie wielkie marzenia i nie bójcie się po nie sięgać! Nanotechnologia jest niezwykle interdyscyplinarną dziedziną. Bez umiejętności współpracy ze specjalistami z innych dziedzin trudno jest o większe odkrycia. Ja z wykształcenia jestem chemikiem, od lat zajmuję się syntezą różnych nanomateriałów. Niezwykle ważną częścią mojej pracy jest współpraca ze specjalistami z różnych dziedzin. Od wielu lat współpracuję ze wspaniałymi fizykami i biologami. W pracy naukowej niezwykle ważna jest otwartość na różne spojrzenia na naukę. Tylko ten, kto będzie umiał połączyć wszystkie te elementy w jedną całość ma szansę dokonać prawdziwego przełomu.
Kolejną rzeczą jest wytrwałość i systematyczna praca. Niestety nauka jest niezwykle wymagającą dziedziną. Czasami na sukces trzeba pracować długie lata. I co najważniejsze, nie wolno rezygnować od razu gdy coś nie idzie po naszej myśli, zarówno jeśli chodzi o pracę w laboratorium, jak i aplikowanie o granty czy publikowanie. Każdy z nas skupia się głównie na swoich sukcesach, natomiast proszę mi wierzyć każdy z nas zna też smak rozczarowania. Ale tylko Ci, którzy pomimo niepowodzeń potrafią iść dalej, analizując swoje błędy, osiągną najwięcej.
Accessibility Tools