Nanotechnologia

Nanoroboty poruszające się w płynach ustrojowych

Naukowcy opracowali nanourządzenia, przypominające budową małże morskie, które potrafią pływać się w płynach biologicznych, charakteryzujących się złożoną strukturą.

Mikroskopijny sztuczny „małż” (kilkakrotnie mniejszy niż średnica ludzkiego włosa) porusza się poprzez otwieranie i zamykanie dwóch połówek muszli. Muszla została tak zaprojektowana, aby jej otwieranie odbywało się szybciej niż zamykanie. W ten sposób odległość jaką przebywa podczas otwierania się jest dłuższa niż podczas zamykania, kiedy muszla wykonuje ruch wstecz. W rezultacie nanorobot porusza się do przodu. Związane jest to z lepkością większości płynów ustrojowych, która zmienia się w zależności od prędkości ruchu.

Mała łódź podwodna w kształcie muszli może być również napędzana przez śmigło, które porusza się przy zmianach temperatury otoczenia. Ruch nanorobota można kontrolować przyłączając do niego magnesy ziem rzadkich i poddając działaniu pola magnetycznego.

Innym rozwiązaniem jest spiralne nanourządzenie w kształcie korkociągu, do którego dodano cząsteczki namagnesowanego niklu oraz śmigło. Pod wpływem wirującego pola magnetycznego urządzenie obraca się, wprawiając w ruch śmigło, które napędza nanorobota.

Naukowcy twierdzą, że nowa technologia może ułatwić precyzyjne dostarczanie leku do miejsc docelowych, a nawet umożliwić przeprowadzenie terapii genowej w określonej komórce.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Kształt DNA można modyfikować, by stworzyć mikroskopijne maszyny i komputery. Naukowcy odkryli szereg nowych rozwiązań pozwalających na kontrolę tego procesu. Można wymusić zmianę kształtu DNA dodając do jego cząsteczek...
Krocząca cząsteczka jest  tak mała, że jej zaobserwowanie pod mikroskopem jest nniemożliwe Jednak jej „nanokrok” został uchwycony. Dokonanie naukowców z Oxford University stanowi ogromny krok w kierunku rozwoju nanorobotów.

Accessibility Tools