Nanotechnologia

Nanoroboty poruszające się w płynach ustrojowych

Naukowcy opracowali nanourządzenia, przypominające budową małże morskie, które potrafią pływać się w płynach biologicznych, charakteryzujących się złożoną strukturą.

Mikroskopijny sztuczny „małż” (kilkakrotnie mniejszy niż średnica ludzkiego włosa) porusza się poprzez otwieranie i zamykanie dwóch połówek muszli. Muszla została tak zaprojektowana, aby jej otwieranie odbywało się szybciej niż zamykanie. W ten sposób odległość jaką przebywa podczas otwierania się jest dłuższa niż podczas zamykania, kiedy muszla wykonuje ruch wstecz. W rezultacie nanorobot porusza się do przodu. Związane jest to z lepkością większości płynów ustrojowych, która zmienia się w zależności od prędkości ruchu.

Mała łódź podwodna w kształcie muszli może być również napędzana przez śmigło, które porusza się przy zmianach temperatury otoczenia. Ruch nanorobota można kontrolować przyłączając do niego magnesy ziem rzadkich i poddając działaniu pola magnetycznego.

Innym rozwiązaniem jest spiralne nanourządzenie w kształcie korkociągu, do którego dodano cząsteczki namagnesowanego niklu oraz śmigło. Pod wpływem wirującego pola magnetycznego urządzenie obraca się, wprawiając w ruch śmigło, które napędza nanorobota.

Naukowcy twierdzą, że nowa technologia może ułatwić precyzyjne dostarczanie leku do miejsc docelowych, a nawet umożliwić przeprowadzenie terapii genowej w określonej komórce.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Kształtowanie nanometrycznych cząstek złota – wielkości milionowych milimetra – w celu poprawy ich właściwości w biomedycynie i fotonice stało się możliwe dzięki specjalnemu systemowi laserowemu w pracy wykonanej na...
Eduardo Mendizábal Mijares, profesor na Wydziale Chemii na Uniwersytecie w Guadalajara, zastosował wypełnione lekami nano-hydrożele, które są kompatybilne z ciałem ludzkim dzięki ich właściwościom fizycznym i chemicznym. Takie połączenie...

Accessibility Tools