Nanotechnologia

Włókna z nanorurek przywracają właściwą przewodność elektryczną w uszkodzonych tkankach serca

Naukowcy badają zastosowanie miękkich, elastycznych nanorurkowych włókien, które mają „wypełnić” luki elektryczne w tkankach serca, powstałe z powodu zaburzeń rytmu serca.

Impulsy elektryczne kontrolują bicie serca poprzez pobudzanie tkanek serca do skurczania się i rozkurczania. Uszkodzenia tkanek powodują powstanie luk elektrycznych, co zakłóca przepływ impulsów i zaburza pracę serca. Miękkie włókna przewodzące prąd elektryczny mogą rozwiązać ten problem.

Nanorurkowe włókna działają jak przedłużacze elektryczne. Pozwalają przenieść ładunek elektryczny z jednej strony uszkodzonego miejsca w tkance na drugą stronę.

W porównaniu do przewodów metalowych, stosowanych do przenoszenia energii w urządzeniach takich, jak rozrusznik serca, włókna wydają się być bardziej odpowiednie dla zastosowań biologicznych, ponieważ są miękkie, elastyczne i odznaczają się dużą wytrzymałością mechaniczną, a ponadto mają niski opór elektryczny, co pozwala na efektywniejsze działanie w porównaniu z przewodami metalowymi. Włókna używano już z powodzeniem w leczeniu schorzeń neurologicznych u osób z chorobą Parkinsona.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

We współpracy z badaczami francuskimi i greckimi, naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Badań Jądrowych MEPhI znaleźli prosty sposób na obniżenie kosztów produkcji nanoelektroniki. Ma to nastąpić poprzez kontrolowaną deformację nanorurek...
Zespół inżynierów z Nanovision Biosciences Inc. na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i La Jolla opracował rozwiązania  dla nowego rodzaju protezy siatkówki, które wykorzystują osiągnięcia nanotechnologii i bezprzewodowej elektroniki....

Accessibility Tools