Nanotechnologia

Włókna z nanorurek przywracają właściwą przewodność elektryczną w uszkodzonych tkankach serca

Naukowcy badają zastosowanie miękkich, elastycznych nanorurkowych włókien, które mają „wypełnić” luki elektryczne w tkankach serca, powstałe z powodu zaburzeń rytmu serca.

Impulsy elektryczne kontrolują bicie serca poprzez pobudzanie tkanek serca do skurczania się i rozkurczania. Uszkodzenia tkanek powodują powstanie luk elektrycznych, co zakłóca przepływ impulsów i zaburza pracę serca. Miękkie włókna przewodzące prąd elektryczny mogą rozwiązać ten problem.

Nanorurkowe włókna działają jak przedłużacze elektryczne. Pozwalają przenieść ładunek elektryczny z jednej strony uszkodzonego miejsca w tkance na drugą stronę.

W porównaniu do przewodów metalowych, stosowanych do przenoszenia energii w urządzeniach takich, jak rozrusznik serca, włókna wydają się być bardziej odpowiednie dla zastosowań biologicznych, ponieważ są miękkie, elastyczne i odznaczają się dużą wytrzymałością mechaniczną, a ponadto mają niski opór elektryczny, co pozwala na efektywniejsze działanie w porównaniu z przewodami metalowymi. Włókna używano już z powodzeniem w leczeniu schorzeń neurologicznych u osób z chorobą Parkinsona.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Ze względu na swoją wielkość, nanorurki węglowe zostały zbadane pod kątem zdolności do dostarczania immunoterapii. Kształt CNT pozwala na stosunkowo łatwe wejście do komórek, przy jednoczesnym zachowaniu dużego stosunku...
Podczas gdy nanorurki węglowe (CNTs – carbon nanotubes) przechodzą swój rozkwit w sferze badań pod kątem zastosowań komercyjnych, w wielu ośrodkach badawczych zyskał zainteresowanie kolejny nanorurkowy materiał. Mowa o...

Accessibility Tools