Nanotechnologia

Analiza poziomu glukozy we krwi za pomocą nanorurek

Wyobraźmy sobie, że osoba chora na cukrzycę nigdy nie będzie musiała przekłuwać palca, aby sprawdzić stężenie glukozy we krwi, a zamiast tego używałaby wszczepionego w organizm nanourządzenia dokonującego stałej analizy krwi i przekazującego dane do skanera, który może być noszony na ręku jak zegarek.

Obecnie osoby chore na cukrzycę mają do wyboru dwa sposoby pomiaru glukozy: stała analiza po wprowadzeniu przez brzuch do organizmu specjalnej rurki, oraz bardziej powszechna metoda przekłuwania palca i badania krwi za pomocą gleukometru. Obie techniki są bardzo uciążliwe dla cukrzyków, więc naukowcy opracowują technologię bardziej „przyjazną” dla pacjentów.

Innowacyjny nanoczujnik ma być implantowany na stałe do organizmu. Podstawowym elementem urządzenia są nanorurki, które pod wpływem promieniowania bliskiej podczerwieni zbierają informacje o poziomie glukozy we krwi. Dane są następnie odczytywane przez podręczny optyczny skaner. Istotną zaletą nanourządzenia jest możliwość stałego monitorowania stężenia glukozy.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Kształt DNA można modyfikować, by stworzyć mikroskopijne maszyny i komputery. Naukowcy odkryli szereg nowych rozwiązań pozwalających na kontrolę tego procesu. Można wymusić zmianę kształtu DNA dodając do jego cząsteczek...
Cukrzyca powoli staje się jednym z głównych problemów zdrowotnych na całym świecie. Obecnie pacjenci zmuszeni są do przeprowadzania zastrzyków z insuliny po zbadaniu poziomu cukru.  Naukowcy wciąż badają możliwości...

Accessibility Tools