Nanotechnologia

Nanocząstki pomocne w wykrywaniu i leczeniu cukrzycy

diabetesCukrzyca powoli staje się jednym z głównych problemów zdrowotnych na całym świecie. Obecnie pacjenci zmuszeni są do przeprowadzania zastrzyków z insuliny po zbadaniu poziomu cukru.  Naukowcy wciąż badają możliwości zastosowania nanocząstek w poprawianiu komfortu zabiegu podania leku.

Pracujący w Stanford University badacze wynaleźli tani i przenośny test pozwalający na wykrycie cukrzycy typu 1. Nowa technologia może nie tylko przyczynić się do rozwoju opieki nad pacjentami, ale też pomóc w lepszym zrozumieniu choroby.

Bazujący na mikrochipie test to szybkie i nie wymagające skomplikowanego sprzętu narzędzie, umożliwiające rozróżnienie dwóch głównych typów tego zaburzenia. Wykrywa ono przeciwciała metodą fluorescencji, a sygnał jest dodatkowo wzmacniany przy pomocy specjalnie skonstruowanej płytki, stanowiącej podstawę mikrochipu. Pokryta jest ona skupiskami nanocząstek złota, co pozwala na powielanie sygnału i uzyskanie wysokiej pewności wykrycia.

Również naukowcy z Massachusetts Institute of Technology pracowali nad rozwiązaniem wykorzystującym nanotechnologie w diagnostyce cukrzycy. Stosowali oni specjalnie zaprojektowane nanocząstki zdolne do wykrywania określonego poziomu zawartości glukozy we krwi i uwalniania niezbędnej ilości insuliny. Zastępowało to w prosty sposób funkcjonowanie komórek wysepek trzustki, które u cukrzyków są uszkodzone.

W opracowanym systemie nanocząstki – zawierające kule z dekstranu wypełnione enzymem – i specjalny żel funkcjonowały wspólnie tak, aby dostarczyć odpowiednią ilość insuliny. Żel umożliwiał swobodną dyfuzję glukozy i wykazywał wrażliwość na kwasowość środowiska. Gdy poziom cukru stawał się wysoki, wytwarzane były duże ilości kwasu glukonowego zakwaszającego środowisko. Powodowało to dezintegrację dekstranowej otoczki, dzięki której następowało uwolnienie zamkniętej w niej insuliny.

Przewiduje się, że do 2030 roku cukrzyca stanie się siódmą przyczyna zgonów na świecie. Nanotechnologia może zaoferować wsparcie dla chorych, zarówno w wykrywaniu jak i leczeniu zaburzenia, a jej zastosowanie będzie wygodną i tańszą alternatywą dla obecnie stosowanych metod. Wspomniane badania mogą też przyczynić się do poznania mechanizmu choroby oraz odnalezienia skutecznego sposobu jej wyleczenia.

Źródło informacji i ilustracji: www.azonano.com

Podobne artykuły

Naukowcy z Rosji, Czech i Włoch przeprowadzili interdyscyplinarne prace badawcze związane z opracowaniem nowatorskiego podejścia do leczenia białaczki za pomocą nanomateriałów. Zespołem badawczym kierowała Kateryna Levada z Centrum Immunologii...

Accessibility Tools