Nanotechnologia

Fale dźwiękowe w mikro i nanoprodukcji

Sound_wave

Naukowcy z RMIT University w Australii opracowali metodę wykorzystania fal dźwiękowych w mikro- i nanoprodukcji. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości mogą być użyte do precyzyjnego rozprowadzania cienkiej warstwy cieczy dzięki specjalnie zaprojektowanemu czipowi.

Produkcja mikroczipów i mikrostruktur opiera się na technologii cienkowarstwowej. Produkcja z użyciem technologii cienkowarstwowej jest obecnie mało precyzyjna. By rozprowadzić ciecz i pokryć komponenty cienką warstwą substancji należy sprawić by struktury obracały się wokół własnej osi.

Jak mówi James Friend z RMIT University, naukowcy zbudowali przenośny system służący do precyzyjnej, szybkiej i niekonwencjonalnej produkcji w mikro- i nanoskali. W swojej pracy naukowcy wykorzystali czip wykonany z niobianu litu, który ma właściwości piezoelektryczne. Powierzchnia czipu jest pokryta mikroelektrodami a czip jest podłączony do źródła energii. Energia jest przekształcana w fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Na powierzchnię czipu nakładana jest cienka warstwa cieczy a wtedy fale dźwiękowe są używane do kontrolowania jej przepływu.

Naukowcy odkryli, że kierunek, w który płynie cienka warstwa cieczy zależy od grubości warstwy. Kiedy warstwa jest ultracienka (tj. mierzona w mikrometrach lub nanometrach), ciecz odpływa od fal dźwiękowych. W przypadku nieznacznie grubszej warstwy, ciecz płynie w kierunku fal. Gdy warstwa cieczy ma co najmniej 1 milimetr grubości, znów następuje zmiana i ciecz oddala się od fal. Regulując fale dźwiękowe naukowcy mogą stworzyć na powierzchni mikroczipa dowolny wzór.

Przełomowe odkrycie naukowców z RMIT University może zostać wykorzystane w powłokach cienkowarstwowych w farbach i materiałach opatrunkowych, w drukowaniu 3D, mikroodlewaniu i mikrofluidyce.

http://www.youtube.com/watch?v=IQ762VTxD2g&feature=youtu.be

Źródło artykułu: www.sciencedaily.com
Źródło ilustracji: www.commons.wikimedia.org

Accessibility Tools