Nanotechnologia

Grafenowe drukarki 3D staną się rzeczywistością

Bogactwo dodatków oraz właściwości nowoczesnego materiału, jakim jest grafen, mogą stać się przyczyną rozwoju wielu branż gospodarki. Naukowcy i firmy poświęcają coraz więcej czasu i pieniędzy na opracowanie najlepszej metody druku 3D z jego zastosowaniem.

Grupa badaczy z Korea Electrotechnology Research Institute’s (KERI), kierowana przez profesora Seola Seung-Kwona, opublikowała ostatnio w prestiżowym czasopiśmie Advanced Materials artykuł zatytułowany 3D Printing of Reduced Graphene Oxide Nanowires. Opracowana przez naukowców metoda drukowania ze 100- procentowego grafenu to rozwiązanie unikatowe pośród wielu wynalezionych sposobów druku z wykorzystaniem kompozytów grafenowych.

Podczas, gdy zwykłe drukarki 3D drukują z tworzyw sztucznych, żywic i niektórych metali, drukarka opracowana przez zespół z KERI zdolna jest do drukować w nanoskali, z wysoce przewodzącego materiału. Dzięki zastosowaniu małego kroplomierza (mikropipety), wypełnionego roztworem tlenku grafenu możliwe jest, po dodaniu hydrazyny, wyciśniecie go i uzyskanie trwałego kształtu.

Wynaleziona technologia pozwoli między innymi na wytworzenie elastycznej elektroniki. W przyszłości być może doprowadzi także do powstania elastycznych, nadających się do noszenia przy ciele urządzeń, a nawet składanych smartphonów.

Jej potencjał jest ogromny, a plany badaczy obiecujące:

Opracowaliśmy metodę druku 3D w nonaskali. Kolejne trzy lata zamierzamy poświęcić na badania wymagane do komercjalizacji tego rozwiązania – powiedział profesor Seol, kierownik prac.

Czas pokaże, jak szybko technologia ta zostanie przyjęta w przestrzeni produkcyjnej, w szczególności w elektronice i wytwarzaniu nowych gadżetów.  Zagadką również pozostaje, czy przez najbliższe trzy lata inne metody drukowania z czystego grafenu nie staną się dostępne dla przedsiębiorstw.

Źródło informacji i ilustracji: http://3dprint.com

Accessibility Tools