Nanotechnologia

Grafenowe latające dywany do przenoszenia leków antynowotworowych

Naukowcy opracowali nową technikę zwalczania nowotworów za pomocą swoistych „latających dywanów”, a mianowicie grafenowych pasków, na których umieszcza się dwa leki. Każdy z tych leków niszczy inną część komórek rakowych, dzięki czemu grafenowe latające dywany stanowią skuteczną broń przeciw nowotworom.

Na paskach grafenu umieszcza się dwa leki – antynowotworowe białko TRAIL i doksorubicynę (DOX). TRAIL najskuteczniej działa na błonę komórek rakowych, a DOX na jądro tych komórek, więc naukowcy postanowili dostarczać te leki jednocześnie, tak aby każdy z nich zaatakował tą część komórki nowotworowej, gdzie dokona najwięcej zniszczeń.

DOX wiąże się z grafenem dzięki podobnej strukturze cząsteczkowej, natomiast TRAIL łączony jest z powierzchnią grafenu za pośrednictwem łańcucha aminokwasów zwanych peptydami. Zanurzone w specjalnym roztworze paski grafenu z dołączonymi do nich lekami wprowadzane są do krwiobiegu, wędrując po nim jak nanoskalowe latające dywany. Gdy dotrą one do komórki rakowej, receptory powierzchniowe tej komórki zatrzaskują się na białku TRAIL, a enzymy komórki odcinają peptydy łączące TRAIL z grafenem. Pozwala to na absorpcję paska grafenu z DOX przez komórkę, pozostawiając TRAIL na jej powierzchni, gdzie białko rozpoczyna proces rozkładu komórki. We jej wnętrzu natomiast DOX uwalnia się i atakuje jądro komórki.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: www.extremetech.com

Tagi:

,

Accessibility Tools