Nanotechnologia

Leczenia zespołu suchego oka za pomocą nanocząstek

Naukowcy opracowali innowacyjne krople do oczu zawierające nanocząstki, które znacznie zmniejszają częstotliwość stosowania kropli przez osoby cierpiące na zespół suchego oka.

Miliony ludzi na całym świecie, zwłaszcza osoby po pięćdziesiątce, cierpią na zespół suchego oka, schorzenie wywołane niedostatecznym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego. Powszechnym środkiem łagodzącym tą niezwykle dokuczliwą przypadłość jest stosowanie kropli do oczu trzy razy dziennie. Częste stosowanie leku jest spowodowane naturalną zdolnością oka do samooczyszczania, podczas którego większość leku jest wypłukiwana.

Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo opracowali roztwór zawierający nanocząstki, który może być stosowany tylko raz w tygodniu. Biokompatybilne nanocząstki wypełnione cyklosporyną A przywierają do powierzchni gałki ocznej na okres około pięciu dni, nie powodując jej podrażnienia. Zaoszczędzi to pacjentom konieczności częstego przyjmowania leku oraz ograniczy skutki uboczne wynikające z wielokrotnego zakraplania oka.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Naukowcy z Rosji, Czech i Włoch przeprowadzili interdyscyplinarne prace badawcze związane z opracowaniem nowatorskiego podejścia do leczenia białaczki za pomocą nanomateriałów. Zespołem badawczym kierowała Kateryna Levada z Centrum Immunologii...

Accessibility Tools