Nanotechnologia

Leczenie jaskry za pomocą szkieł kontaktowych z nanodiamentami

dry_eye

Naukowcy z UCLA School of Dentistry opracowali nową metodę leczenia jaskry za pomocą szkieł kontaktowych z osadzonymi w nich nanodiamentami, które służą jako transportery leków.

Jaskra to choroba oczu prowadząca do uszkodzenia nerwu wzrokowego pod wpływem nadmiernego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej z powodu nadmiernego nagrodzenia się cieczy wodnistej. Leczenie polega na zmniejszeniu tego ciśnienia poprzez dostarczanie leków ułatwiających odpływ cieczy z gałki ocznej i zmniejszających jej produkcję. Leki podaje się głównie w formie kropli do oczu, które nierzadko powodują skutki uboczne, a ich przyjmowanie jest uciążliwe dla pacjentów.

Naukowcy stworzyli bezpieczniejszą i wygodniejszą dla pacjentów metodę dostarczania leków na jaskrę. Połączyli oni diamentowe nanocząstki z maleinianem tymololu, substancją powszechnie stosowaną w kroplach do oczu do leczenia jaskry, które następnie osadzili w szkłach kontaktowych. Lek jest uwalniany pod wpływem interakcji z lizozymem, enzymem występującym w łzach. Nanodiamenty nie tylko poprawiają trwałość soczewek, ale również zapewniają stopniowe aplikowanie leku, w odróżnieniu od tradycyjnie stosowanych kropel, gdy lek uwalniany jest często w nadmiernych ilościach. Dzięki tym właściwościom metoda może być wykorzystywana w długotrwałym leczeniu chorób oczu, oraz innych dolegliwości, np. martwicy kości.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Accessibility Tools