Nanotechnologia

Leczenie nadwrażliwości zębów za pomocą nanocząstek

Naukowcy opracowali krzemionkowe nanocząstki do regeneracyjnego leczenia nadwrażliwości zębów i zapobiegania powstawania próchnicy.

Zębiny naszych zębów mają liczne mikroskopijne otwory, będące wejściami do kanalików prowadzących do nerwu. Gdy zewnętrzna powłoka zęba jest naruszona zęby są bardziej podatne na czynniki zewnętrzne, ponieważ kanaliki bezpośrednio łączą się z nerwami i miękkimi tkankami zębów. Naukowcy postanowili wykorzystać kanaliki do dostarczania określonych komponentów, które wspomogłyby regenerację zębów, a jednocześnie chroniłyby przed infekcjami miazgi zębowej.

Lecznicze składniki, jak wapń do odbudowy uszkodzonych części zęba, oraz substancje zwalczające drobnoustroje i infekcje, dostarczane są w porowatych krzemionkowych nanocząstkach poprzez kanaliki w zębinie. Regeneracyjne komponenty mają na celu wzbogacenie zarówno szkliwa, jak i zębiny w składniki mineralne, które zamykając kanaliki zachowują się jak nasiona oczekujące na wzrost w odpowiednim momencie.

Krzemionkowe cząsteczki powleczono specjalną powłoką zapewniającą optymalną penetrację nanocząstek w kanalikach zębów.

 

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

W Stanach Zjednoczonych zaobserwowano wzrost liczby chorób neurologicznych. Udar uznawany jest za piątą główną przyczynę zgonów, a Alzheimer zajmuje szóste miejsce. Inna choroba neurologiczna – choroba Parkinsona – dotyka...

Accessibility Tools