Nanotechnologia

Nanocząstki i białka w walce z rakiem

Naukowcy odkryli sposób, aby łatwo i skutecznie przymocować białka do nanocząstek przez mieszanie ich razem.  Daje to nadzieję na rozwój szczepionki przeciwko HIV i sposobów znakowania komórek nowotworowych.

Zabiegi medyczne oparte na mocowaniu białek do nanocząstek nie są proste. Często stosuje się w nich złożone metody chemicznego łączenia obu indywiduów, które nierzadko są nieskuteczne ze względu na nietrwałość powstających w tych procesach wiązań. Ten problem ogranicza zastosowanie białek w terapiach.

„Naukowcy byli w stanie przyłączyć  nanocząstki do białek jedynie na chwilę. Proces ten był dość trudny i skuteczny tylko w kontrolowanym środowisku. Nikt nie był w stanie opracować prostej metody, którą można by zastosować podczas badań, bezpośrednio w ciele pacjenta” – powiedział doktor Jonathan F. Lovell, adiunkt UB, który prowadził badania.

Może on jednak zostać wkrótce rozwiązany dzięki odkryciu naukowców z University at Buffalo. Naukowcy w swoich badaniach zastosowali złożone z naturalnego chlorofilu, fosfolipidów i kobaltu nanocząsteczki oraz białka zmodyfikowane łańcuchem histydyn potocznie nazywanym his-tagiem. Komponenty te zostały zmieszane w wodzie na skutek czego doszło do połączenia cząsteczek białek z powierzchnią nanocząstki i utworzenia struktury przedstawionej na załączonym rysunku.

W celu przetestowania przydatności opracowanego modelu wiązania badacze dodali do mieszaniny adiuwantu – środka immunologicznego stosowanego w celu zwiększenia skuteczności szczepionek i leków. Wyniki były imponujące. Trzy części opracowanego „leku” – adiuwant, białko i nanocząstki – współpracowały stymulując odpowiedź immunologiczną przeciw wirusowi HIV.

Badacze testowali także  inne białka, których celem są komórki nowotworowe. Tu również nowy model wiązania działał niczym pocisk samonaprowadzający skierowany przeciw nowotworom. Otrzymane opracowaną przez naukowców metodą nanocząstki mają potencjał by wyprzeć środki działające w całym organizmie.
Doktor Lovell planuje kontynuację badań nad technologią podczas bardziej rygorystycznych testów, których celem będzie dostarczenie rozwiązania możliwego do zakwalifikowania do badań klinicznych.

Źródło informacji i ilustracji: www.sciencedaily.com

Podobne artykuły

Czarne wdowy i ich pajęczy krewni, występujące w umiarkowanych klimatach Północnej Ameryki, Europy, Azji, Australi, Afryki i Ameryki Południowej, produkują jedwabną sieć o wyjątkowych właściwościach mechanicznych. Pojedyncze, słabe włókno...
Odporność na antybiotyki stanowi coraz większy problem, zwłaszcza wśród bakterii zaliczanych do grupy Gram-ujemnych (G-).  Bakterie te posiadają dwie błony komórkowe, co utrudnia przenikanie leków i zabijanie ich komórek....

Accessibility Tools