Nanotechnologia

Nanocząstki jako nowa metoda usprawniająca leczenie udaru

Na chwilę obecną istnieje tylko jedno lekarstwo, które zostało dopuszczone jako forma leczenia udaru mózgu – jest nim tkankowy aktywator plazminogenu (ang. tissue plasminogen activator, t-PA), którego zadanie najogólniej mówiąc polega na rozpuszczaniu skrzeplin. Naukowcom z Uniwersytetu Georgii udało się otrzymać magnetyczną nanocząstkę, która po połączeniu z t-Pa może znacznie usprawnić działanie leku.

Jak powiedział Yiping Zhao, profesor fizyki w UGA (University of Georgia) w komunikacie prasowym. „Wstępne wyniki wskazują, że rozkład skrzeplin może zostać dwukrotnie zwiększony po zastosowaniu nanocząstek w stosunku do leczenia samym t-PA”.

Kolejnym krokiem dla badaczy będzie znalezienie materiału bardziej zgodnego biologicznie niż ten zastosowany we wstępnych doświadczeniach, a także opracowanie modelu chemicznego, przy pomocy którego możliwe stanie się połączenie szybkości rozpuszczania skrzepu wraz z innymi parametrami wykorzystywanego w badaniach materiału.

Źródło: http://spectrum.ieee.org/nanoclast/biomedical/devices/nanoparticles-improve-stroke-treatment
Źródło ilustracji: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blood_clot_diagram.png

Podobne artykuły

Naukowcy z Rosji, Czech i Włoch przeprowadzili interdyscyplinarne prace badawcze związane z opracowaniem nowatorskiego podejścia do leczenia białaczki za pomocą nanomateriałów. Zespołem badawczym kierowała Kateryna Levada z Centrum Immunologii...

Accessibility Tools