Nanotechnologia

Nanoigły do tworzenia nowych naczyń krwionośnych

Naukowcy opracowali strukturę utworzoną z nanoigieł, które pobudzają organizm do generowania nowych naczyń krwionośnych.

Zadanie nanoigieł polega na dostarczaniu kwasów nukleinowych do określonych części organizmu. Kwasy nukleinowe występujące we wszystkich żywych organizmach, przechowują informację genetyczną i biorą udział w produkcji białek. Naukowcy starają się wykorzystać kwasy nukleinowe do przeprogramowywania komórek, aby wykonywały określone funkcje, np. regenerowanie tkanek.
Nanoigły to porowate struktury, które działają jak gąbka, która wchłania o wiele więcej kwasów nukleinowych niż inne struktury. Mogą one przeniknąć do komórki omijając jej zewnętrzną błonę i dostarczyć kwasy nukleinowe nie uszkadzając komórki. Nanoigły wykonane są z biodegradowalnego krzemu, który rozkłada się w ciągu dwóch dni, pozostawiając tylko nieznaczną ilość nieszkodliwego kwasu ortokrzemowego.
Po testach wykonanych na myszach stwierdzono, że po siedmiu dniach dostarczania DNA i siRNA za pomocą nanoigieł nastąpił sześciokrotny przyrost naczyń krwionośnych w mięśniach pleców. Ustalono także, że nowa technologia nie powoduje stanów zapalnych i innych skutków ubocznych.
Naukowcy wierzą, że wkrótce będzie można użyć nanoigieł do odtwarzania uszkodzonych tkanek oraz generowania nowych naczyń krwionośnych w celu tworzenia odpowiednich połączeń między przeszczepianymi organami i resztą organizmu, co zapewni właściwe funkcjonowanie implantów i zredukuje przypadki ich odrzucenia przez organizm. Badacze obecnie pracują nad stworzeniem zawierającego nanoigły elastycznego bandaża do użytku zewnętrznego i wewnętrznego.

Źródło artykułu: www.azonano.com
Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Tagi:

,

Accessibility Tools