Nanotechnologia

Subtelne techniki tworzenia nanokondensatorów

voltage-radial-capacitor-1106871-lCzęści elektroniczne cały czas stają się coraz mniejsze, chociaż wciąż istnieje limit rozmiarów współczesnych materiałów. Naukowcy twierdzą jednak, iż opracowali sposób, by jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiary kondensatorów, będących kluczowymi elementami przechowującymi energię. Sposób ten może przyspieszyć rozwój bardziej kompaktowych urządzeń nowej generacji o zwiększonej wydajności. Wyniki badań ukazały się w dzienniku ACS Nano.T

Akayoshi Sasaki wraz ze swymi kolegami naukowcami zaznacza, że wiele z ostatnich ulepszeń znacząco zredukowało rozmiary kondensatorów. Jednakże obecna technologia prawie osiągnęła szczyt swoich możliwości, jeśli chodzi o materiały i obróbkę, co z kolei ogranicza wyniki, jakie producenci mogą osiągnąć.

W odpowiedzi na tę sytuacje naukowcy zastosowali nanoskalę, choć nie jest rzeczą łatwą wyprodukować nanokondensatory. Produkcja tych elementów wymaga zastosowania surowych, ciężkich w użyciu metod, a nawet wówczas mogą nie działać one tak dobrze, jak powinny.  Z tego też powodu zespół Sasakiego opracował prostsze podejście, którego używają do produkcji ultra cienkich kondensatorów wysokiej klasy.

Naukowcy odkryli, iż przy produkcji ultra cienkich kondensatorów mogą użyć subtelniejszych technik w łagodniejszych warunkach, dzięki czemu mogą stworzyć system przypominający kanapkę składającą się z warstw o dwóch różnych typach nanoŚcianek tlenkowych. Dodatkowo gęstość pojemności elektrycznej nowopowstałego kondensatora jest 2000 razy większa niż produktów ogólnie dostępnych na rynku. Mówi się, iż w przyszłości ultra cienkie kondensatory mogą być na przykład użyte w płytkach drukowanych i urządzeniach do przechowywania danych.

Źródła: http://www.acs.org/

http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=29446

Źródło grafiki: http://www.everystockphoto.com/

 

Accessibility Tools