Nanotechnologia

Nanomaszyna DNA wykrywająca przeciwciała AIDS

Innowacyjna nanomaszyna DNA może zrewolucjonizować powolne, niewygodne i drogie procesy wykrywania przeciwciał, co usprawni diagnostykę chorób zakaźnych i autoimmunologicznych, np. reumatoidalne zapalenie stawów i AIDS.

Międzynarodowy zespół naukowców zaprojektował i stworzył nanoskalową „maszynę” DNA, zdolną wykryć określony rodzaj antyciała. Nowa technologia ma zapewnić szybką i tanią diagnostykę, która przyśpieszy rozpoczęcie właściwego leczenia i zredukuje jego koszty.

Połączenie się określonego antyciała z nanomaszyną DNA powoduje jej zmiany strukturalne, wywołując powstanie sygnału świetlnego, który jest następnie rejestrowany przez specjalny czujnik. Wykrycie antyciała następuje w ciągu kilku minut bez konieczności chemicznego aktywowania, nawet jeśli mamy do czynienia ze skomplikowanymi próbkami klinicznymi, jak surowica krwi.

Zaletą nowej metody jest wszechstronność nanomaszyny, która może być modyfikowana w zależności od tego, jaki rodzaj antyciała chcemy wykryć. Kolejnym atutem są niskie koszty, ponieważ przeprowadzenie jednego testu kosztuje około 15 centów.

Naukowcy będą się starać udoskonalać nową technologię, np. umożliwić odczytanie sygnału nanomaszyny DNA za pomocą zwykłego telefonu komórkowego, co pozwoli praktycznie każdemu dokonywać diagnozy medycznej.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Nanotechnologia jako nowe podejście do tworzenia różnych struktur na poziomie nanometrycznym jest obiecującym obszarem nauki w wielu dziedzinach. Dzięki możliwości zmiany właściwości materiałów na skalę nieosiągalną w przypadku materiałów...
Naukowcy, pracujący nad innowacyjną technologią i systemami medycznymi w skali molekularnej, wciąż odkrywają jak wielką pomoc może nam zaoferować nanoświat oparty na biologii. W końcu żywe komórki są swego...

Accessibility Tools