Nanotechnologia

Nanoskorupki do ochrony enzymów głodzących komórki nowotworowe

Silica_NanoparticleNaukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego opracowali nanoskorupki, które mają chronić enzymy stosowane do „głodzenia” komórek nowotworowych w ramach chemioterapii.

Enzymy mają ogromne możliwości terapeutyczne, ale ich zastosowanie w medycynie jest ograniczane przez system immunologiczny, którego zadaniem jest zwalczanie intruzów w organizmie. Na przykład, od dawna lekarze w czasie chemioterapii wykorzystują enzym zwany asparaginazą do pozbawiania komórek rakowych substancji odżywczych – aminokwasów – niezbędnych do ich proliferacji. Niestety układ immunologiczny szybko neutralizuje asparaginazę, traktując ten enzym jako zagrożenie dla organizmu. Naukowcy postanowili więc stworzyć nanoskorupki chroniące lecznicze enzymy przed systemem odpornościowym człowieka, aby dać im czas na skuteczne działanie.

Porowata, pusta w środku nanoskorupka działa jak filtr. Enzymy są umieszczane w nanocząstach poprzez pory na ich powierzchniach, a następnie kapsułkowane krzemionkowej osłonie. Pory są zbyt małe, aby enzym mógł się wydostać, ale wystarczające duże dla dyfuzji aminokwasów. Enzymy pozostają więc wewnątrz nanocząstek redukując ilość wszystkich aminokwasów, które wchodzą z nimi w reakcję.

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Accessibility Tools