Nanotechnologia

Nowa metoda wytwarzania cienkich powłok z nanoporami

haribo-brixx-candy-771182-hPodczas gdy elektroniczne gadżety, takie jak „elektroniczna skóra”, czy rolowane ekrany dotykowe stają się coraz bardziej realne, ich domniemane źródła energii są albo za miękkie, albo za sztywne. Jednakże szybko ulega to zmianie. Naukowcy zaprojektowali nowe urządzenie, które nie tylko jest znacznie cieńsze od papieru i można je napinać oraz skręcać, ale także może w zapasie zmagazynować wystarczającą ilość energii dla przenośnych urządzeń elektronicznych. Raport na ten temat ukazał się w “Journal of the American Chemical Society”.

W swojej publikacji James Tour i jego współpracownicy wykazują, iż wiele materiałów, będących przedmiotem badań w zakresie potencjału magazynowania energii, jest albo elastycznych, lecz nie gromadzących wystarczającej ilości energii, albo mogą zgromadzić znaczne rezerwy energetyczne, ale są zbyt sztywne. Uwzględnia się tu polimery oraz materiały bazujące na węglu, takie jak nanorurki węglowe, które stały się ostatnim krzykiem mody stosowanym w pewnych technologiach. Jednak  materiały te nie spełniają oczekiwań stawianych solidnym superkondensatorom, które są mniej znanymi kuzynami baterii wkraczającymi do akcji, kiedy wyczerpuje się główne źródło energii. Szukając lepszego rozwiązania tej przeszkody energetycznej, zespół Tour’a przyjął inne podejście do tego problemu.

Wymyślili, jak z niklu i fluorku, który jest pełen maleńkich dziurek lub nanoporów, zrobić cienką i elastyczną powłokę. Pory te, rozpościerające się poprzez cały materiał, pozwalają na łatwy przepływ jonów, co jest kluczowym elementem urządzeń energetycznych. Powstała w ten sposób struktura może zmagazynować znacznie więcej energii, niż sugerowałby jej rozmiar. Naukowcy pokazują, iż tysiąckrotne zginanie i składanie tej cienkiej powłoki oraz takie samo jej ładowanie nie wpływa na jej wydajność. Twierdzą także, że producenci mogą z łatwością dostosować ten proces do produkcji masowej.

Źródła: http://www.acs.org/

http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=30075

Źródło grafiki:

http://www.everystockphoto.com

Accessibility Tools