Nanotechnologia

Nowa nanoterapia raka mózgu

Po raz pierwszy w historii została przeprowadzona innowacyjna radioterapia wewnątrz guza nowotworowego w mózgu pacjenta.

Nowa metoda polega wszczepianiu radioaktywnych liposomów, mierzących zaledwie 100 nanometrów, bezpośrednio w guz mózgu za pomocą niezwykle cienkiego cewnika. Nanocząstki pozostają w mózgu emitując promieniowanie radioaktywne na niewielką odległość, obejmujące jedynie guz.
Po zabiegu pacjent stwierdził, że czuje się świetnie i nie odczuwa żadnych skutków ubocznych, zazwyczaj pojawiających się po konwencjonalnej radioterapii, podczas której radioaktywne promieniowanie musi przejść przez zdrowe tkanki, aby dotrzeć do guza. Z tego powodu poziom promieniowania musi być ograniczany, co obniża skuteczność leczenia. Wykorzystywane w nowej nanoterapii liposomy mogą mieć natomiast bardzo wysoki poziom radioaktywności.

Źródło artykułu: www.azonano.com
Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Podobne artykuły

Naukowcy z Rosji, Czech i Włoch przeprowadzili interdyscyplinarne prace badawcze związane z opracowaniem nowatorskiego podejścia do leczenia białaczki za pomocą nanomateriałów. Zespołem badawczym kierowała Kateryna Levada z Centrum Immunologii...

Accessibility Tools