Nanotechnologia

Ogrzewanie leczniczych nanocząstek zwiększa efektywność zwalczania nowotworów

Naukowcy odkryli, że ogrzewanie nakierowanych nanocząstek zawierających leki pozwala im skuteczniej dotrzeć do komórek nowotworowych i ogranicza skutki uboczne.

Jedną z metod dostarczania leków stosowanych w chemioterapii raka jest „zapakowanie” leku wewnątrz nanoskalowych pojemników, zwanych liposomami. Metoda ta pozwala na skuteczne lokalizowanie przez lek tkanek nowotworowych i zmniejsza efekty uboczne ograniczając absorpcję liposomów przez zdrowe komórki.
Naukowcy udoskonalili tę metodę umieszczając na powierzchni liposomów przeciwciała monoklonalne, dzięki czemu liposomy skuteczniej namierzają komórki nowotworowe, a ponadto reagują na zmianę temperatury w ten sposób, że pod wpływem łagodnego ogrzewania uwalniają swój leczniczy ładunek.
Testy na myszach wykazały, że liposomy mające zdolność aktywnego nakierowywania na komórki rakowe w połączeniu ze zdolnością uwalniania leków pod wpływem podgrzewania znacznie lepiej były absorbowane przez tkanki nowotworowe, oszczędzając z znacznym stopniu zdrowe komórki. W rezultacie poprawiło to przeżywalność zwierząt poddawanych testom.
Źródło artykułu: www.azonano.com
Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Accessibility Tools